24.10.07 Plemena

Bloodhound

Historie

 

Bloodhoundi, neboli psi svatého Huberta (Chien de Saint-Hubert), patří mezi nejstarší honiče na našem kontinentu. Dnešní bloodhound vznikl splynutím dvou plemen. První linii tvoří psi, kteří byli chováni v klášteře svatého Huberta v Ardenách. Tito psi zde byli izolováni a chováni jako čistokrevné plemeno již od 7. století. Druhá linie pochází ze středního východu a dostala se Evropy ve 13. století. Avšak původ tohoto plemena řadíme do Anglie, kde se tyto linie spojily a začal se chovat vysokonohý honič určený k lovu vlků, lišek i větších zvířat. Bloodhound našel v minulosti i využití u policie. V Americe byl často využívaným stopařem uprchlých černých otroků.

 

Vzhled

 

Je to impozantní velké plemeno s dostatkem volné kůže, která mu propůjčuje jeho aristokratický vzhled. Váha se pohybuje v rozmezí 30 – 55 kg v závislosti na pohlaví a velikosti jedince. Kohoutková výška dosahuje u psů 64 - 72 cm a u fen 58 – 66 cm. Srst je krátká rovná. Barva může být černé s tříslovou barvou (black and tan), hnědé s tříslovou barvou a bledě červené. Spodní oční víčka jsou spadlá a je vidět růžová spojivka, ovšem v rámci toho, že pes nemá problémy se zrakem.

 

Povaha a využití

 

Je to klidný svébytný a rozvážný pes. Je skvělým rodinným psem milujícím děti a svého pána. Co s týče výcviku je bloodhound svéhlavý a jeho výcvik je poněkud náročnější. Jeho dnešní funkce je převážně pes rodinný a společenský, ojediněle se s ním můžeme setkat v roli lovce -barváře. Nemá sklony k agresi, někdy může být v neznámém prostředí trochu ostýchavý.

 

Péče

 

V období růste je nezbytné kvalitní granulované krmení, případně můžete dodávat preparáty ke zlepšení vývoje kloubů. Je doporučeno často a dobře čistit a kontrolovat uši, které mají někdy sklony k zánětům. Bloodhound může přespávat i ve venkovním kotci. Vyžaduje jistou dávku pohybu. Doporučuje se krmit více jak jedenkrát denně.

 

 

Text: Eva Černohubová