01.05.07 Plemena

Bordeauxská doga

Historie:

Tato doga patří mezi nejstarší plemena Francie. V polovině 19. století byly tehdejší dogy ceněny snad jen v Aquitanii. Bordeauxská doga se dříve používala k lovu velké zvěře, k zápasům, k hlídání domů a stád a jako pomocník řezníků. V době britské nadvlády v Bordeaux byla tato hlídací doga téměř určitě křížena s mastify i s podobnými španělskými dogami. Výsledkem tohoto křížení je dnešní bordeauxská doga. Mezi oběma světovými válkami utrpělo toto plemeno natolik, že po roce 1945 bylo ohroženo vymřením. Bordeauxská doga však nevymřela a její obliba vzrostla v šedesátých letech 20. století.

Vzhled:

Bordeauxská doga je velmi silný pes, který má celkově velmi svalnatou stavbu těla. Je impozantní a vzbuzuje velký respekt. Toto plemeno má hladkou, krátkou a na dotek jemnou srst, která může být zbarvena žlutě ve všech odstínech. Psi dorůstají výšky 60 až 68 cm a feny mohou vyrůst od 58 až do 66 cm v kohoutku. Hmotnost u psů je minimálně 50 kg, feny váží nejméně 45 kg.

Povaha a využití:

Dokud se tato doga neobjevila v roce 1989 v americkém filmu s Tomem Hanksem, nedosáhla mimo Francii žádného uznání. Bordeauxská doga je dobrý společník a ke svému pánovi se chová láskyplně. Je klidná, vyrovnaná s vysokým prahem vzrušivosti. Tato doga není agresivní, avšak vůči neznámým osobám je obezřetná a má tendenci zastrašovat cizí lidi. Tento pes je velmi dobrý hlídač.

Péče:

Bordeauxská doga potřebuje již od útlého věku pravidelnou výchovu a výcvik. Péče o její srst není nijak náročná.

Text: Martina Exnerová