22.04.07 Plemena

Border teriér

Historie:

Jde o poměrně staré plemeno pocházející z pohraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií, z údolí Cheviotského pohoří, a stále se zde v hojném množství chová. Konkrétně pochází z oblasti zvané Borderland, odtud jeho název. Malí teriéři zde byli drženi pro boj proti krysám a proti další jiné drobné škodné, která byla nevítaným návštevníkem statků a farmářských usedlostí. Border teriér byl původně plemenem čistě loveckým využívaným jak pro lov škodné tak i pro parfósní lovy s honiči.

Téměř každý z příslušníků šlechty držel na svém dvoře smečku honičů a k tomu ještě malé teriéry. Byli vytrvalí, výkonní, na škodnou ostří a původně se využívali i při lovech s honiči, byli dost rychlí na to aby jim stačili a na druhou stranu dostatečně malí na to, aby vypudili lišku z nory. Byo jedno jak teriér vypadá, důležité bylo především to, jakou má pes chuť lovit. V angličtině tuto chuť k lovu nazýváme „gameness“. Ti kteří dosahovali určitých předpokladů při lovu byli připouštěni k sobě. Vznikaly tak různé podoby malých i větších teriérů, které se lišily prakticky od lovce k lovci. Z této oblasti známe například ještě dandie dinmont teriéra a bedlington teriéra, avšak pravděpodobně právě border terriér si do dnešní doby zachoval nejvíce svůj původní vzhled. Všechna tato plemena mají podobné předky.

Plemeno s dnešním názvem border terrier bylo anglickým Kennel Clubem uznáno až roku 1920, víme však jistě, že se čistokrevný chov borderteriérů na tomto území mezi Skotskem a Anglií vyskytoval již v roce 1720, tedy o dvě stě let dříve. Tato rasa byla však známa i pod jinými názvy, podle jejich chovatele, můžeme se tak dočíst třeba o dodd terrierovi, robson terrierovi, nebo kraje, ze kterého pocházeli – elterwater terrier, coquetdale terrier, redesdale terrier a další.

Vzhled:

Je to psík malého vzrůstu s typickou drsnou srstí, která ho chrání před nepřízní počasí. Jeho kohoutková výška se pohybuje kolem cca 25 cm, avšak standard plemene výšku neupravuje. Tělesná hmotnost psů je 5,8 - 7,1 kg, u fen se hmotnost pohybuje v rozmezí 5,1 kg až 6,4 kg.

Povaha a využití:

Jeho povaha je milá a společenská to ho také předurčuje, ostatně jako mnohé jiné teriéry, ke skvělému umístění na žebřícku nejoblíbenějších psů. Je hravý a přizpůsobivý, vhodný zejména pro majitele, kteří chtějí nenáročného společníka, živého temperamentního psíka.

Péče:

Drsná srst nevyžaduje, kromě trimování, žádnou nadstandartní péči. Ani v otázce krmení není border teriér náročný.

 

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Vakuc, www.vakuc.unas.cz