01.05.07 Plemena

Bostonský teriér

Historie:

Toto plemeno tvoří přechod mezi dogovitými psy a teriéry. Bostonský teriér byl vyšlechtěn ve 2. polovině 19. století v USA. Vznikl křížením anglického buldoka, boxera, bulteriéra a již vymřelého bílého teriéra. Z počátku byl bostonský teriér označován jako americký bulteriér. Podle přání chovatelů bulteriérů začali označovat amerického bulteriéra jako bostonského teriéra na počest města Boston, ve kterém tento teriér zakořenil.

Vzhled:

Bostonek je kompaktně stavěný pes s krátkým ocasem a krátkou hlavou. Výraz bostonského teriéra ukazuje na jeho vysokou inteligenci. Tento pes má silné končetiny a poměrně krátké tělo. Bostonkovo držení těla je lehké a půvabné. Hmotnostně je toto plemeno rozděleno do tří tříd. Lehký bostonský teriér je pod 6,8 kg, střední teriér je 6,8 - 9 kg a velký teriér má
9 - 11,35 kg. Bostonek dorůstá 38 - 43 cm v kohoutku. Srst bostonského teriéra je krátká, hladká s jemnou texturou. Zbarvení teriéra může být žíhané, černé nebo tulení (tj. černý s červenavým leskem viditelným jen na slunci či jasném světle) s rovnoměrně rozloženými bílými znaky. Mezi požadované znaky patří bílý pruh na tlamě, bílý znak mezi očima a bílé předhrudí.

Povaha a využití:

Bostonský teriér je přátelský a živý pes, který se přizpůsobí jak aktivnímu životu mladé rodiny, tak mírnějšímu tempu starších lidí. Nenahraditelným společníkem tvoří bostonského teriéra nejen vynikající vlastnosti, ale i vysoký stupeň inteligence. Bostonek si velmi rozumí s dětmi a je spokojenější, může-li se svou rodinou bydlet v bytě. Tento vitální pejsek miluje pohyb, zábavu a také cestování autem. Často se s ním můžeme setkat na závodech agility, ale také jako s pomocníkem při canisterapii. Bostonek si rád zlenoší i na gauči.

Péče:

Není vhodný do teplého podnebí a má nenáročnou srst, která téměř nelíná. Toto plemeno je však náchylné na průvan a trpí častými záněty očí. Bostonský teriér se průměrně dožívá 13 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Arwin, www.arwin.cz