09.02.21 Aktuality

Budou se proti covidu očkovat i domácí mazlíčci?

Českými médii v uplynulých dnech obletěla zpráva, že na covid se možná budou muset očkovat i domácí mazlíčci, aby se zamezilo šíření nemoci. Údajně se našel důkazy o přenosu koronaviru z domácích zvířat na lidi, uvedl australský list Daily Telegraph. Ovšem podle české Komory veterinárních lékařů je riziko nákazy od domácích zvířat pouze hypotetické. A navíc je v tuto chvíli dost problémů s očkováním lidí.

Z jakého zdroje či studie tuto informaci načerpal australský časopis The Daily Telegraph nebylo v článcích uvedeno.

Začalo to kočkami a norky
Je nutné zdůraznit, že dosud neexistují žádné potvrzené případy přenosu viru SARS-CoV-2  na člověka z domácích zvířat, tedy psů, koček, drobných savců apod. Byly však evidovány případy opačného přenosu, tedy z člověka na zvířata, několik případů u koček, které jsou vůči koronavirům obecně vnímavější, a pak na kožešinových farmách z ošetřovatelů na norky. K dnešnímu dni jsou popsány pouze dva případy, kdy se člověk pravděpodobně nakazil od norka na kožešinové farmě, avšak šlo opět o situaci, kdy byli nejprve nakaženi norci od svých ošetřovatelů.

V tuto chvíli se o očkování zvířat neuvažuje
Komora veterinárních lékařů proto považuje za důležité uklidnit chovatele domácích zvířat: Při dodržování základních hygienických pravidel od domácích mazlíčků opravdu žádné riziko nehrozí. O vakcinaci domácích zvířat proti novému koronaviru není zatím třeba ani uvažovat. Ale ani v této době by se nemělo zapomínat na vakcinace jiné, pro domácí zvířata nezbytné či povinné, jako je třeba očkování proti vzteklině.

Zdroj: Josef Duben, PR KVL
Fotka od Milan Stránský z Pixabay