03.07.08 Plemena

Černý teriér

Historie
Černý (ruský) teriér je nové plemeno, které bylo vyšlechtěné počátkem padesátých let v Rusku. Cílem bylo vytvořit mimořádně drsného psa, který by byl schopen obstát v tvrdých místních podmínkách. Za základ byl zvolen velký knírač, který byl ve dvou liniích křížen jednak s erdelteriérem, jednak s rotvajlerem, a psi vzešlí z obou linií pak byli opět vzájemně kříženi.

Povaha a využití
Černý teriér je milý a vyrovnaný, dobře ovladatelný s vrozenými obrannými a hlídacími vlastnostmi. Je výborným rodinným psem. Vhodný je ale i ke sportovnímu všestrannému výcviku i ke speciálnímu výcviku na ochranu osob a majetku. Vzhledem k tomu, že je to pes velmi vnímavý a tvárný, lze ho lépe zvládnout a usměrnit než většinu ostatních velkých plemen psů. Je velice inteligentní a dobře si pamatuje ať už se jedná o cviky nebo zvyky. Velice rád cvičí, výcvik bere vážně. Nemá rád dril. Cviky si pamatuje i bez věčného opakování. Venku se chová buď přátelsky nebo rezervovaně podle povahy a na zahradě i ten největší mazlík se změní v ostrého hlídače. Nezneužívá svou sílu, je si jí vědom a zasáhne jenom v ohrožení. Pokud se cítí ohrožen, upozorní okolí velice razantním způsobem. Vynutí si respekt, ale nekousne. Je odvážný a silný, ale ne agresivní. Miluje svoji rodinu a respektuje všechna ostatní zvířata doma. Je vzrušivý, ale snadno se uklidní. Krátce řečeno černý teriér je kamarád a ochránce.

Vzhled
Velký a mimořádně silný pes pevných kostí, robustního typu. Dlouhá hlava s mohutným vousem, který jí dodává takřka hranaté obrysy. Uši vysoko nasazené, překlopené, trojúhelníkového tvaru. Tělo čtvercového nebo jen mírně obdélníkového formátu, s širokým rovným hřbetem. Ocas vysoko nasazený, silný a kupírovaný na 3 - 4 obratle. Srst drsná, hustá, uzavřená, dlouhá 4 - 10 cm, na čenichu a na bradě tvoří vous. Zbarvení: černé nebo černé s šedými chlupy.

Péče
Černý teriér je vhodný ven i do bytu. Velice dobře se přizpůsobí podmínkám ve kterých žije. Velkou předností je nepřítomnost specifického zápachu a sezónního línání, pokud je pravidelně vyčesáván a stříhán, není v domě ani mnoho chlupů.

Text a foto: Martina Šafářová

Na fotkách je fena LARA Canisyard