Podle slovenských zákonů může být odchycený pes bez domova okamžitě utracen. Někteří nalezení psi jsou utraceni hned po odchytu, část zvířat se dostane do tzv. karanténních stanic. Tato zařízení jsou kritizována nejen kvůli usmrcování psů, ale také kvůli podmínkám, ve kterých zde zvířata žijí. Díky sociálním sítím, jako je Facebook, můžou tíživou realitu slovenských psů čekajících na smrt sledovat i lidé v České republice. Portál Profi.cz proto zřídil webovou stránku, která má pomoci slovenským psům v nouzi.
Utrácení psů na Slovensku
Situace kolem psích nalezenců na Slovensku je v porovnání s Českou republikou velmi neutěšená. Psů bez domova je tu díky nezodpovědnému chování jejich majitelů a necitlivému vztahu ke zvířatům mnohem více než v Čechách. Slovensko zatím rezignovalo na kastrační programy a osvětu a problém řeší chladnokrevným utrácením zvířat. Podle odhadů ukončí smrtící injekce ročně stovky až tisíce psů.
Slovenské zákony
Zákonná úprava nahrává utrácení.... Zvíře lze usmrtit prakticky ihned po odchytu. Ve vyhlášce upravující chod karanténních stanic je uvedeno: „…veterinárny lekár rozhodne, že bude usmrcené (myšleno zvíře) zo zdravotných dôvodov, a v prípade potreby sa individuálne umiestni do chovného priestoru, ktorý sa označí spôsobom vylučujúcim zámenu, a to až do času jeho úhynu, usmrtenia alebo odoslania z karanténnej stanice…“ Právnička Romana Klimeková, která působí v občanském sdružení Pes v núdzi, komentuje právní stav na Slovensku takto: „Veterinarny lekar rozhodne bez akejkolvek lehoty, cize je to len na jeho subjektivnom a individulnom posudeni, co sa da snadno zneuzit, lebo sa moze zviera usmrtit aj bezprostredne po odchyteni,ak prislusny veterinarny lekar uzna za vhodne. Na to nemusim byt ani pravnik, aby som vydedukovala benevolenciu vyhlašky.“
Jak to chodí v karanténních stanicích
Karanténní stanice zřizuje stát a jsou to v mnoha případech nepřívětivá místa, kde zvířata nečeká nic hezkého a nejde jen o utrácení. „Na vašu otázku, v akých podmienkach psi v KS žijú, môžem veľmi jednoducho odpovedať, sú nehumánne,“ popisuje situaci inspektorka Slobody zvierat Romana Brezinová. V nejhorších karanténních stanicích je v kotcích jen beton, v mrazu mají zvířata zamrzlou vodu, odpovídající péče chybí. Štěňata, která se v takových zařízeních narodí, nemají velké šance na přežití. Buď podlehnou parvoviróze, nebo - zejména v zimě - prostě „jen“ neustojí tvrdé podmínky karanténní stanice. „V takomto stave sme vytiahli psa z KS Zvolen, ktorý tam bol vyše mesiaca. Bol to pinč, ktorého tam zaniesla tušim majitelka. Odpoveď mesta bola, že oni niesu na to, aby tam psa vykrmili,“ komentuje zkušenost s KS Zvolen Romana Klimeková z organizace Pes v núdzi.
Jeden smutný osud z tisíce
Jedním ze psů, kteří zbytečně zaplatili životem za neutěšené poměry okolo karanténních stanic, byla fena Najdúška. Dostala se do karanténní stanice v Žiari nad Hronom. Jednalo se o naprosto mírumilovné zvíře, se kterým si chodily hrát děti z kynologického kroužku. Fenka byla bez jakékoliv výstrahy utracena. Jedna z členek Občanského sdružení Strážni anjeli, která psům z karanténní stanice v Žiary pomáhá, se vyjádřila k této smutné události takto: „Pokiaľ by sme dopredu vedeli, čo fenke hrozí, určite by sme urobili všetko preto, aby sme ju odtiaľ zobrali.“
Česká pomoc slovenským psům
Díky sociálním sítím, které jsou plné fotek slovenských psích bezdomovců odsouzených k smrti, je problém velmi viditelný i v České republice. Na portálu www.profi.cz proto vznikla jako reakce na tuto smutnou realitu webová stránka kampaně, která má na kritickou situaci kolem slovenských psích tuláků upozornit. Stránka s výzvou o pomoc podrobně popisuje situaci na Slovensku. Nechybí ani dojemné příběhy konkrétních psů, fotografie a odkazy na videa, reportáže a články dokumentující tristní situaci na Slovensku. Na stránce je také zveřejněna výzva slovenským politikům, aby začali situaci řešit. Ze stránky lze prostřednictvím tzv. Profimailu odeslat výzvu důležitým slovenským politikům a obecním zastupitelům. Aplikace umožňuje i velmi snadné namluvení videovzkazu, který lze připojit k mailu. Video tak dostanou nejen slovenské politické špičky, ale lze ho dokonce i uveřejnit na webu kampaně.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.