24.10.07 Plemena

Český teriér

Historie

 

Jedná se o naše národní plemeno, vyšlechtěné roku 1949. Spolu s československým vlčákem patří mezi nejrozšířenější plemena, která poházejí z České republiky. Mezi chovateli, kteří se zasloužili o vznik nového plemene byl genetik František Horák, se kterým je toto plemeno nejčastěji spojováno. Český teriér vznikl křížením skotského teriéra a sealyhamského teriéra za účelem lovu lišek a drobné zvěře. Standard byl oficiálně uznán roku 1968.  Dnes se chov českého teriéra řídí standardem z roku 1996. Ačkoli se jedná o naše národní plemeno jeho odchov v České republice bohužel nedosahuje vyšších čísel.

 

Vzhled

 

Jedná se o psa, který jen málo přesahuje velikost jezevčíka. Převyšuje ho však svou mohutností. Na svou výšku je český teriér velmi mohutné kostry. Jeho výška dosahuje 30 cm v kohoutku. Váha se pohybuje mezi 6 až 10 kg. Jeho dlouhá jemná vytvářející „fousy“ na mordě a na čele, delší srst můžeme najít i na končetinách. Zbarvení může být modro-šedé nebo velmi vzácné zbarvení hnědo-šedé. Celkově vypadá malý silně stavěný elegantní pes.

 

Využití a povaha

 

Český teriér je povahou veselý milý pes, avšak i přes to je vůči cizím lidem spíše rezervovaný. Je poslušný a následuje svého vůdce. Není pro něj problém delší pobyt například v kleci, jelikož je velmi klidný a rozvážný. Ačkoli se jedná o teriéra, od kterého bychom čekali živější povahu, opak je pravdou. Jde o mírumilovné klidné plemeno.

 

Péče

 

Co se týče stravy, není český teriér náročné plemeno. Jeho srst upravujeme stříháním. To platí i pro výstavy, kde můžeme vidět převážně takto upravené jedince. Ponecháváme li psa venku, například v zimě, srst je dobré nechat delší, aby pes nenastydl. Jinak stačí srst čas od času pročesat kovovým hřebenem. Nevyžaduje mnoho pohybu a je tudíž ideálním společníkem pro seniory.

 

 

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice del Monte de Haya

Na fotografiích jsou čeští teriéři Markýza del Monte de Haya a Víla Kalifa Bohemica