24.06.23 Život se psem

Cestujete se psem k moři ? Dodržujte 8 základních pravidel

Tomáš Nushart, trenér pozitivní výchovy psů, provozovatel online psí akademie psichologie.cz a Necvičáku, autor knihy o pozitivní výchově psů „Neštěkej na svého psa“, sestavil 8 rad na cesty se psem. 

1. Před odjezdem se poraďte s veterinářem, jaké situace a následné přípravky by mohly být při dlouhé cestě a pobytu u moře potřeba. Připravte si lékárničku pro všechny případy. Obinadlo, dezinfekci, ale i mast na spálené ťapky, případně proti nevolnosti v autě i Kinedryl nebo léky, které doporučí na nevolnosti veterinář. 

2. Pokud vás čeká delší cesta autem, například do Chorvatska, a pes není zvyklý na tak dlouhé cesty, trénujte ještě před odjezdem kratší úseky. Při nich zjistíte, zda se nedělá pejskovi v autě špatně.

3. Jestliže mu není v autě nejlépe, rozhodně mu nedávejte jíst tři hodiny před jízdou a během ní. Naopak je nutné ho chladit vodou v misce.

4. Stanovte si několik vhodných stanovišť po cestě na vyvenčení psa, aby se napil, protáhl, vykonal potřebu.

5. Za žádnou cenu psa nenechávejte zavřeného v autě, když odcházíte i na pár minut. V letních vedrech se v autě takřka okamžitě oteplí na neúnosnou výši a pes se může přehřát, v krajním případě i na následky toho zemřít.

6. Na pláži dávejte pozor, aby se na slunci nepřehřál, držte ho ve stínu. Ve vodě (v moři) ho nenechte cachtat celý den. Pes si sám neumí říct dost. 

7. Pozor na otravu mořskou vodou. Pokud se jí pes naloká větší množství, může zvracet a mít průjem. V tuto chvíli pomůže dostatek vody, stín a odpočinek. Je potřeba také psa opláchnout normální vodou od soli, aby si neolizoval tlapky a slanou srst a stav si nezhoršoval. 

8. Hmyz u vody (i mořské) nejde jen na člověka, ale i na psy. Mějte po ruce náhradní antiparazitické přípravky, které odpuzují dotěrné cizopasníky.

Foto: Pexels.com