12.03.08 Plemena

Chodský pes

 Historie

 Chodský pes je národní plemeno České republiky. Oficiálně vzniklo v roce 1985. Ke vzniku tohoto plemena výrazně přispěl Ing. Jan Findejs. Avšak už dříve bylo toto plemeno velice známé. Už v letech 1923 – 1924 opěvoval Jindřich Šimon Baar ve svých dílech Chodsko a psy z této oblasti. Označoval je jako „chodské“. Tito psi chránili zemské statky a pomáhali při pasení. Již začátkem 20. století se však jeho hlava dostala do znaku českých skautů, ještě před tím ho maloval Mikoláš Aleš a Chodům pomáhal při práci snad již ve středověku.

Povaha

Chodský pes je velice živý a přítulný. Má rád členy své rodiny a zvláště děti. To se velmi projevuje v jeho povaze, neboť k cizím lidem je nedůvěřivý, až zdrženlivý, avšak při ohrožení své rodiny nebo majetku je útočný a velmi ostrý. Vyniká lehkou učenlivostí, dobrou ovladatelností a pozorností. Je to tedy výborný pes k výcviku a má velkou výdrž. Má vynikající čich. Pachové práce zvládá s lehkostí. Proto je také velmi výborný záchranář. Díky ideální střední velikosti a dobré ovladatelnosti je vhodný i k slepeckému výcviku. Jeho vlohy pro střežení stád a práci v zápřahu jsou velmi dobré.

Díky jeho temperamentní povaze ale potřebuje odpovídající zaměstnání. Vhodné je agility, záchranářství nebo třeba turistika.

Vzhled

Choďák je středně velký, dlouhosrstý pes ovčáckého typu. Od belgického či německého ovčáka se odlišuje černou barvou s rezatými znaky, hřívou srsti okolo krku a hlavy a menší velikostí.

Chodský pes má obdélníkový rámec těla. Má dlouhou srst s bohatou podsadou, která ho chrání vůči nepříznivým povětrnostním vlivům. Vyniká harmonickou stavbou těla. Všechny tělesné partie jsou sladěny tak, že jako celek působí kompaktně a ladně. Charakteristické pro plemeno je postavení a nesení krátkých uší, elegantní linie dlouhé šíje a krku a dále bohatost dlouhé srsti. Jeho pohyb je lehký a volný.

Pigment polštářků a drápů je černý. pigmentovány.

 Hlava

Celkově má být hlava úměrná velikosti těla a ušlechtilá. Nesmí působit masivně ani příliš jemně. Charakteristický jedinečný vzhled hlavy podmiňuje správné nasazení uší, jejich velikost, tvar a dlouhé osrstění.

 Důležité proporce těla

 Ideální parametry dvouletého jedince:

Index formátu: délka trupu tvoří 110% výšky v kohoutku.

Index výšky: hloubka hrudníku tvoří 49% výšky v kohoutku.

Index typu hlavy: délka nosní partie tvoří 46%délky hlavy.

Srst

Kromě obličejové části hlavy, hrotů ušních boltců a přední strany obou párů končetin, kde má srst krátkou a hladkou, pokrývá tělo lesklá dlouhá, hustá, tvrdší srst. Její délka je od 5 do 12 cm. Má být rovná nebo jen lehce zvlněná, na krku a hrudi mírně otevřená, jinak přilehlá. Zvlášť dlouhá srst se tvoří na šíji, hřbetu a dále na zadní straně stehna a nártu.  Ocas je hustě osrstěn a má na spodní straně dlouhou srst.

 Zbarvení srsti

Černá až kovově černá se sytě žlutými znaky typu "black and tan".Čím jsou znaky sytější, tím lépe. Jiné zbarvení srsti než černá se znaky je nepřípustné.

 Výška a hmotnost

Výška v kohoutku je 52-55 cm u psa, 49-52 cm u feny. Velikostí se tedy hodí do bytu více než jiná ovčácká plemena.

Ideální je váha v rozmezí 16-25 kg.

www.chodsky-pes.cz
 www.kpchp.org

 Text: Ivana Pospěchová