15.04.23 Výživa

Čím krmit, když si přivezete domů nového psa?

Máte v plánu pořídit si pejska a přemýšlíte, jaké krmivo by pro něj bylo nejlepší? Pokud jste pejskař začátečník, je tato volba docela složitá, protože na trhu je nepřeberné množství různého krmení. 

 

Výběr vhodného krmiva i jedna z nejčastějších otázek v chovatelských diskusích. Které krmivo vybrat, aby pejsek dobře prospíval, netrápily ho nějaké neduhy a dlouho vydržel v dobré kondici? Každý tvor je jiný, proto i každému psovi bude vyhovovat něco jiného. Záleží na velikosti, věku, plemenu a dalších vrozených dispozicích.


Krmivo, na které byl zvyklý
Každý páníček chce pro svého pejska to nejlepší, a je jedno, jestli jde o voříška z útulku, nebo o drahé štěně s průkazem původu. V obou případech je ale dobré nejprve zjistit, co dostával do misky, než jste se ho ujali vy. Náhlý přechod na úplně jiný druh krmiva může totiž způsobit trávicí obtíže. Změnu neuspěchat doporučuje i nutriční specialista Martin Kváš: „Každý dobrý chovatel vám s pejskem předá i krmivo, na které byl doposud zvyklý. Přestože chcete třeba vybrat jiné složení nebo recepturu v jiné cenové hladině, počkejte, až si pes trochu zvykne v novém domově.“

Změna = stres
Pro zvíře je změna prostředí stresující, oporou mu bývá právě krmivo, na které bylo do té doby zvyklé. Někdy se novým majitelům původní krmivo nezdá moc kvalitní. Ale opravdu, když mu ho ze začátku necháte, je to v tu chvíli to nejlepší, co pro něj můžete udělat. Je dobré počítat i s tím, že pejsek může v novém domově ztratit chuť k jídlu. Je to ale většinou je na přechodnou dobu.


Kdy začít s novým krmivem?
Výměna střevní mikroflóry u psů trvá týden a pak si ještě několik dní zvykají na nový typ stravy. „Příliš rychlá změna krmiva může u pejska vést až k průjmu. Změna by měla trvat 7–10 dnů. V průběhu této doby se obě krmiva (předchozí a nové) musí spolu míchat. Podíl původního krmiva se postupně snižuje, podíl nového krmiva se postupně zvyšuje,“ upozorňuje Martin Kváš. Krmiva hned nekupujte velký balík, zkuste nejdříve malý vzorek, díky kterému vyzkoušíte, jak vašemu pejskovi chutná. To, že mu bude chutnat, ale nemusí nutně znamenat, že mu sedne. Ani u malých plemen s nízkou krmnou dávkou nelze zjistit reakci zvířete za tak krátkou dobu. K tomu pak slouží menší balení, se kterým můžete krmivo začít zkoušet. Dobře vybrat je důležité hlavně u štěňat, vhodná výživa je totiž základním pilířem jejich zdraví na celý život. 


Chvíli mu chutná a chvíli ne
Někdy se může stát, že váš psí mazlíček s chutí zbaští první pytel granulí a najednou jakoby mu přestalo chutnat. Pokud nemá žádné zdravotní potíže, jen zkouší vaši trpělivost, jestli mu přece jen nedáte něco lepšího. Jestliže ano, jste v pasti. Za chvíli to udělá znovu a naučí se s psím pohledem páníčka pěkně manipulovat. Mějte na paměti, že psům ve stravě nejvíc prospívá stabilita. Tedy žádné časté změny. Dospělým chlupáčům střední velikosti by mohlo svědčit například supermpremiové, udržitelné a hlavně vysoce stravitelné krmivo Brit Care Dog Sustainable Adult Medium Breed. Je také třeba dodržet správnou krmnou dávku. Odborník na výživu Martin Kváš k tomu dodává: „Výživa a její správné nastavení je komplexní záležitost, která se neodvíjí jen od množství podávané potravy. Naopak vyžaduje poměrně hluboké znalosti a při nastavování různých diet je potřeba vždy dbát na rady odborníků, aby pes dostal vše potřebné ve správném poměru a množství. Při výběru stravy je potřeba zohlednit řadu věcí, jako jsou například věk, plemeno psa nebo jeho kondice.“

Zdroj: TZ Brit, Foto: Pexels.com

Náš tip: Vyzkoušet můžete také kvalitní krmivo Ibero Natural