05.07.08 Plemena

Čínský chocholatý pes

Historie

O původu čínského chocholatého psa se uvádí několik teorií. Sám název napovídá, že plemeno nejspíš pochází z Číny. Záznamy a umělecká díla o existenci tohoto plemene jsou dochovány již na počátku vlády čínské dynastie Han (200 let před Kristem). Už tady jsou zmiňovány dva typy plemene. První, který byl nazýván svatyňovým psem, měl  hmotnost 6-7 kg, jemnou kostrou a velice líbivý chochol na hlavě, ocasu i konci končetin. A druhý, těžší, s hrubší stavbou těla, vážící asi 11-12 kg, nebyl příliš elegantní a jeho osudem často bylo posloužit jako potrava.

Čínský chocholatý pes vůbec v té době plnil řadu rolí. Hodně nám řeknou i názvy, kterými byl označován, jako čínský královský naháč, čínský jedlý pes později i čínský lodní pes, když na lodích sloužil jako zdroj čerstvého masa a lovec hlodavců. Jeho využití ovšem bylo i ve staročínské medicíně u pacientů s revmatismem, na které měla jeho teplá kůže velice příznivý vliv. Vysokou hodnotu ve společnosti měli psi spíše prvního typu. Například skupina pěti číňánků byla darována jako svatební dar nevěstě od otce ženicha z panovnického rodu Fu.

Zásluhou dominantnosti genu pro lysost se naháči během několika desetiletí úspěšně rozšířili. Postupem času okolo druhé poloviny 18. století z Číny naháči skoro vymizeli a další důležitý vývoj plemene se odehrával v Americe a ve Velké Británii, kam se čínský chocholatý pes dostal nejspíš s lidmi, kterým dělal společníka na jejich cestách.

První dva čínští chocholatí psi s průkazem původu k nám byli dovezeni v roce 1990. Postupem let se chov rozšířil a vzrostl počet zahraničních krytí, stejně tak počet importovaných jedinců ze zahraničních chovatelských stanic. Skutečný boom zaznamenalo plemeno především v posledních letech, kdy každoročně přibývá počet odchovaných štěňat.

 

Povaha a využití


Je to velmi živý, společenský psík, který je hravý a mrštný. Miluje svou rodinu, se kterou se rád mazlí. Čínský chocholatý pes je chytrý a citlivý, k cizím lidem je ostražitý. Výchova není nijak složitá, protože je velmi chápavý. Je přizpůsobivý, hodí se jak do rodiny s dětmi, tak ke starším lidem. Má rád pohyb a díky své mrštnosti, hbitosti a učenlivosti může běhat agility.

 

Vzhled


Je to malý, ušlechtilý pes se středně silnou až jemnou kostrou. Čínský chocholatý pes se chová ve dvou varietách. U naháče se srst nachází pouze na hlavě, tlapkách a ocasu. Osrstěná varieta (labutěnka) má měkkou, závojovitou srst po celém těle. Připomíná malého afgánského chrta. Obě variety jsou různorodě sytě zbarvené, smíšené nebo tečkované. Pes má v kohoutku 28 až 33 cm. Fena má v kohoutku 23 až 30 cm. Váží do 4,5 kg.

Péče


Čínský chocholatý pes se hodí pouze na život v bytě. Je velice čistotný a je bez zápachu. Výhodou určitě je, že po procházce při špatném počasí, se jednoduše a rychle omyje. Není nijak choulostivý, a to platí i pro nahou variantu, o níž si to často lidé mylně myslí. Naháčci jsou jen náchylnější na poranění kůže. Za slunečného počasí je vhodné je natřít opalovacím krémem, obzvlášť světlé části, aby se kůže nespálila. V zimě by měli nosit obleček.


Foto: Veronika Šulcová