19.03.16 Výživa

Co je to eliminační dieta?

Pokud máte podezření, že váš mazlíček trpí potravní alergií, veterinář vám může doporučit tzv. eliminační dietu.

Nejčastějším příznakem potravní alergie je nesezónní svědivost. Obvykle se zvíře drbe po celém těle, ale v některých případech je svědivost výraznější v oblasti nohou nebo uší. Dalším příznakem jsou kožní změny, které se projevují jako pupínky a zčervenání kůže. Následovat mohou hnisavé záněty kůže. Charakteristické je také ztmavnutí míst a zvýšená tvorba mazu. Ačkoli se potravní alergie může objevit v jakémkoli věku, často vzniká u jedinců mladších jednoho roku.

Jaká plemena psů jsou náchylnější?

Zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění je u retrívrů, bulteriérů, boxerů, west highland white teriérů, dalmatinů, šarpejů, kokršpanělů, malých kníračů, jezevčíků aj.

Co obsahuje eliminační dieta?

Nejčastějšími alergeny v potravě bývají bílkoviny. U psů je to konkrétně hovězí a kuřecí maso, vejce, mléko, ale často se objevuje také alergie na sóju, kukuřici a pšenici. U koček je to ryba a mléčné výrobky. Eliminační dieta obsahuje nejčastěji jeden zdroj bílkovin a jeden zdroj sacharidů. Nejčastěji používané diety jsou: Jako zdroj proteinů jehněčí, králík, krůta, jako zdroj sacharidů (škrobu) brambory nebo rýže. Dietu je nutno podávat minimálně po dobu 6-8 týdnů. Během tohoto období nesmí být zvířeti kromě čisté, pitné vody podávány ani žádné pamlsky (výjimku představuje maso obsažené v dietě). Maso se připravuje vařením. K vařené rýži nebo bramborám lze přidat vývar z připravovaného masa. Poměr masa ku bramborám nebo rýži by měl být 1:3. Někdy lze přidat také syntetické vitamíny, které vám doporučí veterinář. Zvíře se v průběhu diety nesmí dostat k žádnému jinému zdroji zdroji krmiva nebo k odpadkům (psy je proto lepší venčit na vodítku, aby venku něco nesežrali). Eliminační dietou rozhodně nelze krmit celoživotně, protože se nejedná o vyváženou stravu. Je to pouze přechodná fáze, která slouží k odhalení alergenu. Majitel zvířete si v průběhu diety všímá příznaků svědění, které zapisuje a následně předloží veterináři. Pokud je alergen odhalen, lze zvířeti nasadit komerčně vyráběné krmivo, které ho neobsahuje, případně mu připravovat domácí krmivo z potravin, které snáší.

Pamatujte na to, že eliminační dietu nasazuje vždy veterinář! Řiďte se vždy jeho pokyny!