Spadá do něj takové chování, které slouží k péči o vlastní tělo, jako je třeba otřepávání, válení, okusování, ale například i zívání či protahování se.
Všechno toto chování vede u psa k pocitům blaha. A nemá jen svůj primární účel, ale může fungovat i jako způsob, jak se zvíře vyrovnává se stresem.
Olizování čenichu
Psi si vyplazeným jazykem olizují čumák zvlášť po pití nebo jídle, aby se očistili. Jenže olizování čenichu můžete pozorovat i při jiným příležitostech. Často se tak projevují emocionálně, při stresu nebo jako znak podřízenosti, případně jako tzv. Konejšivý signál. Je to jako sdělení, že se v dané situaci cítí spíš nespokojeně, ale rádi by se cítili opět dobře. Chtějí tak svého páníčka nebo jiného psa chlácholit a konejšit.
Otřepávání se
Po koupeli nebo procházce v dešti se psi instinktivně otřepávají. Tímto vrozeným chováním se snaží osušit a zabránit průniku vody až k podsadě. Někdy se psi otřepávají i v případě, že je člověk dlouho a intenzivně hladí, i když jim to už není úplně příjemné. Tím se opět snaží dát „do pohody“.
Zívání
Dříve bylo zívání spojováno především se zvýšením zásobování těla kyslíkem. Ale jedná se i o komfortní chování. Obecně se toto chování vysvětluje jako „jsem unavený“ nebo „nudím se“. Psi ovšem zívají také v emocionálně vypjatých situacích, které chtějí odlehčit. Znamená to, že jsou nejistí, rozčilení nebo vystresovaní.
Oddychování
Psi rychle dýchají s otevřenou tlamou. Slouží to k ochlazování. Ale oddechování lze u psů pozorovat také při stresu, kdy se ho tím snaží kompenzovat (např. při jízdě v autě nebo v čekárně u veterináře).
Převalování
Psi se válejí, když se cítí svobodně a bezpečně. Převalování a s tím spojená masáž a škrábání o zem představují pro psa rozkoš. Psi se rádi převalují po koupeli, čímž se i částečně suší. Ale válejí se rádi jak doma na koberci, tak venku na louce. Jsou roztomilí, když je pozorujete, jak nohama rozpustile hrabou ve vzduchu, hlavou pohazují sem a tam. Při tom funí, kýchají a posléze se nezapomenou otřepat. Takové válení je projevem radosti a chuti do života. Kdo by nebyl po „masáži“ spokojený.
Olizování a okusování srsti
Psi se okusují a olizují, když je něco svědí, okusují se, aby našli případná cizí tělesa nebo parazity. Intenzivní olizování genitálií lze pozorovat i po vykonání potřeby nebo po páření. Nadměrné olizování a okusování tlapek však není normální a může být i příznakem nějaké alergie. Může se jednat i o abnormální neurologickou citlivost nebo bolest pocházející z krční páteře (například v důsledku tahání na vodítku, v takovém případě zkuste vyměnit obojek za kšíry, aby nebyl vyvíjen nadměrný tlak na krční páteř).
Otírání tlapkou
Psi vsedě zvedají tlapku do výšky a otírají si tvář. Toto chování slouží nejen jako očista a podrbání, ale i jako odbourávač stresu. Ráno po probuzení to může být podobné jako u lidí, když si mnou obličej. Když jim tlapka překrývá oči, někdy si vleže ještě trochu zdřímnou. Někdy si při otírání načichávají vlastní tělesné pachy z oblastí tlapek a uší. K tomu můžou ještě kýchat, pofrkávat a mlaskat. Po takové masáži se cítí osvěženě.
Škrábání
Psi se často škrábou zadní tlapkou hlavu a oblast uší. Při tom často špulí tlamu, mručí a tváří se blaženě. Někdy při tom ztratí rovnováhu, převalí se a nohou hrabou ve vzduchu. Škrábání kromě úlevy a příjemného pocitu složí také k stimulaci mazových žláz v kůži.
Zdroj: Ronald Lindner, Co pes skutečně chce, Knižní klub, 2010
Fotka od Ronald Plett z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.