Co potřebují psí mimina?

Majitelé štěňat by měli vědět, že fáze růstu je z hlediska výživy psů mimořádně náročným obdobím. Potrava neslouží jen k nasycení, ale zejména ke zdravému vývoji a růstu psa.

Než se štěně změní v dospělého psa, 15 až 40krát znásobí svoji porodní hmotnost, projde obdobím překotného růstu, prodělá růst mléčných zubů a následnou výměnu chrupu za trvalý.

Proč je v tomto období výživa tak důležitá? V organizmu štěněte totiž dochází k mnoha metabolickým procesům, ke stavbě tkání, rozvoji mozku, nervové a pohybové soustavy. Přitom psíkovi musí zůstat dostatek energie a živin na celodenní skotačení a poznávání světa. Nesprávná výživa může poznamenat jeho zdraví na celý život. Co v tomto čase zanedbáte, nelze už nikdy napravit.

VÝŽIVA PODLE ŠTĚNĚCÍHO VĚKU

Věk: od narození do odstavení

V prvních dnech života pečuje o výživu štěňat výhradně matka. Mateřské mléko je nejdokonalejší potravou na světě, kterou nic nemůže nahradit. Ve zvláštních případech (úhyn či nemoc feny, odmítání štěňat, početný vrh s nutností přikrmování) může veterinář chovateli předepsat speciální mléčnou náhražku. Kolem čtvrtého týdne věku přichází čas na první nemléčný příkrm. Štěňátka dostávají na ochutnání malé množství velice kvalitního, snadno stravitelného a chutného krmiva, např. konzerv nebo štěněcích granulí. Ty mohou být zality vodou nebo vývarem. Matka štěňata postupně odstaví sama.

Odchod k novému majiteli

V době odchodu k novému majiteli by už štěňata měla umět přijímat pevnou potravu (kolem 8. – 12. týdne). Když si štěně přebíráte od chovatele, mělo by být zcela nezávislé na mateřském mléce a umět samostatně jíst z misky. I přesto, že chcete později používat jiný druh či značku krmení, vyžádejte si nebo si předem opatřete malou zásobu původního krmiva. Citlivý štěněčí žaludek špatně snáší náhlé změny – na novou stravu jej přivykejte postupněv průběhu asi 7 dnů (do původní potravy přidejte trochu vybraného krmiva a postupně zvyšujte jeho poměr v krmné dávce až na 100 %).

Věk: od odstavu do šesti měsíců

Štěně v tomto období prochází fází překotného růstu. Jeho energetické potřeby dosahují až trojnásobku množství potřebného pro dospělého psa. Vysoké jsou také požadavky na přísun živin, vitaminů a minerálních látek. Kromě absolutního množství je mimořádně důležitý také vzájemný poměr vápníku a fosforu, aby se kosti a zuby správně vyvíjely. Je pochopitelné, že tak obrovské nutriční nároky může uspokojit pouze kvalitní kompletní, vydatné a přitom snadno stravitelné krmivo typu puppy/junior. V případě pochybností o výživě se vždy poraďte s veterinářem – nikdy se nepokoušejte řešit problém laickým podáváním vitaminů a minerálních látek. Můžete štěněti vážně poškodit zdraví.

Věk: od 6. měsíce do dospělosti

Nutriční požadavky dorůstajícího psa pozvolna klesají na úroveň potřebnou pro dospělého jedince. Přesto se jeho organismus ještě stále vyvíjí a nároky na výživu nemůže uspokojit potrava určená dospělým psům. Krmivo pro štěňata tedy psovi podávejte až do definitivního ukončení růstu, tedy do uzavření růstových plotének (12. – 24. měsíc věku podle plemene). Malá plemena ukončují svůj vývoj již kolem 9. – 12. měsíce, střední asi v 16. měsících, velká v 18. – 24. měsících. Obří plemena dosahují plné dospělosti až ve 2 - 2,5 letech.

Způsoby krmení štěňat

O četnosti a způsobu krmení se vede téměř tolik diskusí jako o výběru krmiva. Běžné jsou tři typy stravovacích režimů:

  • Štěně má přesně určený čas krmení a dostává pouze vyměřenou denní krmnou dávku (rozdělenou na více porcí podle věku – malá štěňata 5x denně, starší alespoň 3x denně). Asi po 30 minutách nezkonzumované jídlo odebereme.
  • Denní krmnou dávku naložíme štěněti do misky a necháme mu ji k dispozici po celý den. Sní ji, kdy chce.
  • Štěně má neomezený přístup k potravě. Misku udržujeme stále plnou, krmivo průběžně doplňujeme.

Poslední dva způsoby stravování odborníci nedoporučují. Proč tomu tak je? Pes s neustálým přístupem k potravě má sklony k přejídání a tloustnutí. Má také větší sklony k vybíravosti a „rozmlsanosti“. Mějte také na paměti, že psovi můžete nechat déle k dispozici pouze granule, nikdy ne konzervovanou či vařenou stavu. Mokrá strava rychleji podléhá zkáze, vytvářejí se v ní toxiny nebo do ní může zanést choroboplodné zárodky hmyz. Optimální je krmit psa vždy ve stejném čase přesně odměřenými krmnými dávkami. Přináší to zdravotní výhody psovi a majitel má neustálou kontrolu nad příjmem potravy. Používáte-li hotová krmiva, na obalu najdete návod na krmení. Krmné dávky vypočítali specialisté – přehnané „dopřávání“ může vést k obezitě.

Názor veterináře

Výživa psů obecně vyvolává mnoho emocí a co chovatel, to trochu jiný postoj. Respektuji tyto názory, nicméně výživa je poměrně složitá věda. Alespoň 85-90 % krmné dávky by mělo tvořilo kvalitní kompletní krmivo, aby mohla fungovat vyváženost živin. Jestli k tomu pak přidáme nějaké pamlsky, uvařené kosti nebo kousek uvařeného masa, tak proč ne. Základ ale musí tvořit kvalitní receptura. Pro používání kvalitních průmyslových krmiv hovoří jednoznačně vědecké studie. Za posledních 20 let, kdy se tato krmiva dostala na náš trh a začala se masivně používat, došlo téměř k vymizení rachitidy u psů. Statisticky významně se také prodloužil věk psů. Kvalitní výživa je totiž základem dobrého zdravotního stavu a zdravá zvířata tak prožívají kvalitnější a delší život,“ říká MVDr. Leoš Železný.

Kvalitu krmiva nejrychleji poznáte podle trusu psa. Hodnotnou, správně vyváženou a dobře stravitelnou potravu organismus využije téměř beze zbytku a z těla vycházejí pouze nezbytné nestravitelné složky a odpadové produkty. Výkaly jsou pak malé, pevné, dobře formované, bez výrazně nepříjemného zápachu.