17.08.20 Život se psem

Co znamenají psí vzdechy?

Kromě štěkotu vydávají psi i další charakteristické zvuky. Některé používají také jako specifické signály. I díky nim můžete lépe odhadovat, co si pes myslí. Jedním z takových zvuků jsou i vzdechy. 

Podle psychologa Stanleyho Corena, autora knihy Co má pes na jazyku, jak porozumět psí řeči, jsou vzdechy prostým výrazem vzrušení, které lze vyložit podle situace. Vzdechy zpravidla doprovází i lehnutí a charakteristické položení hlavy na přední packy. Může to mít dva významy podle situace a výrazů v psí tváři. Jestliže má pes oči napůl zavřené, jsou to vzdechy úlevy. Něco ve styl: „Jsem spokojen a chci si teď odpočinout“. 
Naše fenka hlasitě vzdychla pokaždé, když chtěla odpočívat na gauči nebo na posteli. Zatočila se a s ulehnutím si spokojeně „odfrkla“. Spokojené vzdychnutí můžete často pozorovat po krmení, nebo po návratu páníčka, když se pes ukládá vedle něj. 
Když mají vzdechy zcela odlišný význam, prozradí to úplně jiný výraz ve tváři i jiné psí chování. Pokud pes zaujímá pozici, vzdychá a oči má zcela otevřené, je význam opačný. V tomto případě znamenají vzdechy určitou nespokojenost s tím, že se nestala věc, na kterou se pes těšil. Dalo by se to přeložit něco ve smyslu: „Já to vzdávám“. Nespokojené vzdychnutí lze u psa pozorovat třeba potom, co dojíte u stolu a on nic nedostane, nebo když pes škemrá o hru, ale páníček nereaguje. 

Zdroj: Stanley Coren, Co má pes na jazyku, Jak porozumět psí řeči, Knižní klub, 2001
Foto: Pikerpo.com