30.07.19 Plemena

Coonhound černý s pálením

Historie

Toto v ČR málopočetné plemeno bylo vyšlechtěno pro lov mývalů na počátku 20. století. Jeho domovinou je USA. Vzniklo křížením Bloodhounda a Black and Tan Virginia Foxhounda. Standard uvádí, že tento „černý honič s pálením“ sleduje stopu po zemi a svoji kořist vyhání na stromy. Je odolný proti tuhé zimě i letnímu horku a je schopný překonávat ty největší obtíže v loveckém terénu. Je používán především k lovu mývala, jehož stopu sleduje tak dlouho, až jej vyžene na strom. Při lovu pracuje pouze pomocí čichu. Svými schopnostmi a odvahou je vyhovující také pro lov srnčí zvěře, medvěda, pumy a ostatní velké zvěře. Klub, který je zodpovědný za chov plemene, vyžaduje od rozhodčích, aby při posuzování co nejvíce sledovali výjimečné vlohy psů. Plemeno je působivé svým energickým a rytmickým pohybem s velmi prostorným krokem.

Povaha a využití

Je to pes s vyrovnanou povahou, socializovatelný a mírný. Udivuje silou, obratností a bystrostí. Jelikož se jedná o honiče, musí být schopný pracovat v kontaktu s ostatními psy. Někteří jedinci jsou někdy rezervovaní, ale nesmí být nikdy bázliví ani zlí. Jedinci agresivní vůči lidem nebo ostatním psům jsou vysoce nežádoucí. Mezi jeho výhody patří veselá a nekonfliktní povaha, všestrannost a houževnatost. Je vhodný k dětem a zároveň je to výborný hlídač. Lovecké instinkty však v sobě nezapře. Má sklon k samostatnému jednání, proto je důležitá důsledná a trpělivá výchova a výcvik.

Vzhled

Vzhledem k použití v lovecké praxi musí každý jedinec mít středně silnou kostru a výkonné osvalení. Hlava je výrazně modelovaná. Tvar mozkovny se blíží oválu. Oči jsou téměř kulaté, nejsou hluboko uložené. Uši jsou nízko a vzadu nasazené. Jsou zavěšené a tvoří půvabné záhyby, které dodávají psovi impozantní zjev. Jsou zavěšené v úrovni očí nebo o něco níže. Krk je svalnatý, šikmý, střední délky. Hřbet je horizontální, mohutný a pevný. Ocas je nasazen mírně pod horní linií, je silný a nesený volně. Hrudní končetiny jsou rovné. Pánevní končetiny mají dobrou kostru a jsou hodně svalnaté. Srst je krátká, uzavřená, odolná proti tvrdosti klimatu. Barva je uhlově černá s výraznými znaky pálení nad očima, na bočních stranách čenichu, na hrudi, na končetinách a na zadních stranách stehen v jejich horní části (kalhoty), na prstech jsou malé černé znaky jako čárky tužkou. Výška psi: 63 – 68 cm, feny: 58 – 63 cm.

Péče

Péče o srst je nenáročná, je však nutné pravidelně kontrolovat uši. Je to aktivní pes, který vyžaduje dostatek pohybu, pozornosti a prostoru.

Zdroj: Standard FCI č. 300 / 04.10.2002 / F

Foto: Black and Tan Coonhound female, Autor: Canarian, foto podléhá licenci CC BY-SA 3.0