24.07.07 Plemena

Coton de Tulear

Historie:

Coton de Tulear pochází z ostrova Madagaskar. Minulost tohoto plemene je zahalena mlhou. První zmínky o malých bílých psech pocházejí ze 17 století. V době kolonizace byl tento malý bílý pejsek importován do Francie a velmi rychle se stal miláčkem francouzské šlechty, která mu brzy udělila titul „Královský pes“. Tento přistěhovalec z Madagaskaru byl jako oficiální plemeno uznán v roce 1970 a dnes je rozšířen po celém světě.

Vzhled:

Celkově je cotonek malý společenský pes s dlouhou srstí vatové struktury. Má kulaté tmavé oči a inteligentní výraz. Cotonek má malé, zaokrouhlené tlapky s těsnými a klenutými prsty a dobře pigmentovanými polštářky. Jeho pohyb je lehký a volný. Pes má kohoutkovou výšku 26 až 28 cm a váží mezi 4 až 6 kg. Fena dorůstá 23 až 25 cm v kohoutku a její hmotnost je od 3,5 do 5 kg. Jedním z důležitých znaků tohoto plemene je srst, která je velmi hebká a jemná. Podobá se chmýří bavlny, proto se cotonkovi občas říká bavlníkový pejsek. Základní barva srsti je bílá a stopy světle šedé nebo s nádechem plavé mohou být na uších.

Povaha a využití:

Pod vatovou srstí se neschovává žádný luxusní pejsek, gaučák nebo pokojový psík, ale malý pejsek veselé povahy, který je plný radosti ze života. Coton de Tulear je oddaný svému pánovi a jeho rodině, miluje děti, kočky a všechna zvířata, která patří k rodině. Pro svou velikost je velmi vhodný do městského bytu. Cotonek bývá označován jako antidepresivní pes. Tento malý klaun je klidný, mírný, ale také sportovní pejsek, který se dokonale přizpůsobí každému životnímu stylu.

Péče:

Srst tohoto plemene nevyžaduje časté koupání, ale musí se pravidelně kartáčovat. Coton de Tulear se průměrně dožívá 12 až 14 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Ráj Karpat