07.03.15 Výživa

Čtvrtina psů a koček v ČR trpí obezitou

Je známo, že Češi patří mezi národ požitkářů. Milujeme jídlo a rádi si ho v nemalém množství dopřáváme. Nezapomínáme ani na naše zvířecí kamarády, kterým často dáváme vše, co jim na očích vidíme. Proto není divu, že obezitou trpí kromě lidí i psi a kočky. Přinášíme vám tipy a rady, jak snadno rozpoznat obezitu u psů a koček, jak s ní bojovat a dlouhodobě udržet zvíře v dobré kondici.

 

Už Sokrates řekl: „Jím proto, abych žil, nežiju proto, abych jedl.“ A tím by se měla řídit i čtvrtina obyvatel České republiky, která trpí obezitou. Dle údajů Státního zdravotnického úřadu je postiženo touto nemocí 22 % mužů a 25 % žen. Kila navíc zatěžují celý organismus a s onemocněním, jako je cukrovka (diabetes mellitus) a nemoci srdce a cév bojuje čím dál více lidí. Kočky a psi jsou na tom obdobně. Nejnovější průzkumy totiž ukazují, že čtvrtina psů a koček v České republice taktéž trpí obezitou! „Výskyt obezity kolísá v závislosti na regionu (25-40 %). Přičemž majitelé si často ani neuvědomují, případně si nechtějí přiznat, že jejich pes nebo kočka má nadváhu“, komentuje současný stav MVDr. Lucia Repová z Royal Canin. V Americe jsou na tom psi a kočky ještě o něco hůř, obézních jich tam je polovina. Pro zvířata je zvýšená hmotnost ještě nebezpečnější, než pro člověka. Snížení imunity, zhoršení kvality kůže a srsti, onemocnění srdce a dýchacího ústrojí, cukrovka, poškození páteře, artróza a další choroby jdou ruku v ruce s obezitou. „Nejenom zrádné nemoci, ale i nižší věk, kterého se vaše kočka či pes může dožít, to jsou rizika obezity. Proto je dobré si pořádně rozmyslet, zda pamlsek či zbytky od večeře zvířeti spíš nepřitíží, než aby přilepšily,“ říká veterinářka.

 

Vyvážená strava + dostatek pohybu = ideální hmotnost

Obezita je nadměrná hmotnost, která přesahuje o 15-30 % ideální váhu zvířete. Vzniká postupem času a musíme ji brát vážně, jelikož to není jen nějaké kilo navíc, ale závažná nemoc. Mezi hlavní příčiny vzniku patří nadměrný příjem kalorií a nedostatek pohybu. To platí nejen u lidí, ale především u psů a koček. Jak s nadváhou svého chlupáče naložíte, záleží jen a jen na vás. Důležitá je především odhodlanost a zapojení všech členů rodiny do změny stravovacích návyků. Všichni by měli respektovat nová pravidla a nesnažit se zvířecímu příteli „přilepšit“. „Jestliže chcete svého psa nebo kočku odměnit, dbejte na to, aby měl pamlsek správnou nutriční hodnotu a zvířeti nepřitížil. Při redukci váhy je nezbytné, aby proběhla výměna původního krmiva za nové, které má snížený obsah kalorií,“ radí veterinářka. Cílem je nejen snížení hmotnosti, ale i změna stravovacích návyků, díky které byste měli zamezit pozdějšímu jo-jo efektu. Změna krmiva by měla proběhnout postupně, a to minimálně po dobu jednoho týdne.

Jak je udržet v kondici?

Když už jste společně se svým psem či kočkou urazili dlouhou cestu shazování nadbytečných kil, je zapotřebí si ideální váhu i udržet. Po ukončení diety zvolte takové krmivo, díky kterému zamezíte tzv. jo-jo efektu. Krmivo by mělo obsahovat nižší množství tuku, vyšší množství bílkovin než to původní, přičemž by mělo zabezpečit i dostatečnou sytost. „Nejen potrava je důležitá. Nezapomeňte proto udržovat správné návyky, které si vaše kočka nebo pes osvojili během diety. Procházky, hry, různá cvičení, žádné tučné pamlsky a laskominy... To vše by mělo zaručit, že váš kočka či pes znovu nepřibere,“ doplňuje MVDr. Lucia Repová. Pokud však zjistíte, že zvíře opět přibírá na váze, neváhejte a poraďte se s veterinářem. Vždyť obezita je závažná choroba, kterou není radno podceňovat.