Současná situace koronavirové pandemie přináší spoustu otázek a výzev, a to i ohledně čtyřnohých mazlíčků. Jak se o ně během současného stavu starat a zabavit je?
I v období omezení pohybu je venčení povoleno. Pohyb na čerstvém vzduchu je důležitý jak pro vás, tak i pro vaše zvířátko, a proto se nebojte vyrazit do přírody. Nezapomínejte však, že byste procházku měli zkrátit, vycházet pouze se zakrytými ústy a nosem a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí.
Co dělat doma?
V období omezení pohybu byste měli čas strávený venku omezit na nutné minimum. Je proto důležité, abyste mazlíčkovi věnovali o to více času doma a našli způsob, jak ho zabavit. „Aktivit existuje spousta. S pejskem můžeme upevnit a vypilovat poslušnost. Zároveň můžeme po domě schovávat hračky či pamlsky a zaměstnat pejskovi mozek,“ radí specialistka na výživu značky Fitmin, Adéla Palacká, a zároveň upozorňuje, abyste mazlíčky během her nepřekrmovali pochoutkami. Je možné, že byste na konci karantény mohli mít doma místo psa nebo kočky velkou kouli.
A jak mohou takové aktivity vypadat?
Schovávaná. Po chvíli hraní si s oblíbenou hračkou mazlíčka namotivujete a následně pak hračku schovejte. Vyzvěte ho, aby ji našel a pokud bude úspěšný, pochvalte ho. Pro správné pochopení hry nejprve oblíbenou hračku schovávejte na viditelná místa, postupem času můžete hru ztížit. U koček můžete hračku schovat a vést od ní šňůrku či stuhu, kterou pak kočka bude následovat. Nebo zkuste několik hraček zavěsit různě po domácnosti. Doporučujeme hračky a umístění obměňovat, aby kočku hra rychle neomrzela.
Čichací hry. Cílem každé procházky je mazlíčka vyčerpat, a zbavit ho tak přebytečné energie. V období omezení pohybu můžete dlouhé procházky nahradit zábavnými, zároveň ale vyčerpávajícími čichacími hrami. Pamlskem, který pejskovi nejdříve ukážete a necháte ho k němu přičichnout, ho namotivujete a poté ho schováte. Vyzkoušet můžete například zdravé pochoutky Fitmin Purity Snax. Po nalezení pamlsku nezapomeňte opět na slovní pochvalu. U koček můžete využít cestičky ze stuh či zavěšení pochoutek za provázky.
Hravé hlavolamy. Ne vždy máte na domácí mazlíčky tolik času, abyste se jim mohli věnovat po celý den. Toto je jeden z mnoha způsobů, jak své čtyřnohé miláčky zabavit na delší dobu bez nutnosti vašeho aktivního zapojení. Pro výrobu jednoduchého hlavolamu pro kočky budete potřebovat 1x krabici, 1x lepidlo a roličky toaletního papíru. Do krabice naskládejte roličky toaletního papíru a slepte je k sobě. Po zaschnutí můžete do roliček vložit různé pamlsky, lýko, hračky či jakékoli jiné oblíbené předměty vašeho mazlíčka a nechte kočku, ať si odměny a hračky z krabice vytáhne sama. Pokud jde o pejsky, zde postačí jakákoli nádoba, hrnec či lavor na prádlo, do které vložíte plastové míčky, zmačkané papíry, smotané ponožky či kapesníky a mezi ně naházíte voňavé pamlsky. Pejsek si pak čumákem dobroty najde.
Nezapomínejte na lásku
I přes zvýšenou opatrnost během kontaktu s mazlíčkem mu nezapomínejte projevovat lásku. Kontakt ve formě komunikace, pochval, poplácání či objetí je důležitý. Nejenom ho tím uklidníte a dáte najevo, že je vše v pořádku, zároveň může takové objetí zlepšit náladu a navodit pocit pohody i vám samotným. Podle Adély Palacké je důležitý i samotný odpočinek: „Dejte mazlíčkům prostor. Kočky si svůj klid hledají sami a pokud jde o pejsky, nenechte je za vámi chodit po celý den. Nebojte se zavřít psa do vedlejší místnosti, abyste ho připravili na to, že jednou do práce zase půjdete a aby poté necítil úzkost, že ho opouštíte.“
Opatrnost je důležitá
Důležité je zdraví všech, a to i čtyřnohých kamarádů. Pokud tedy máte příznaky nemoci, snažte se kontakt se zvířetem omezit. Před a po kontaktu si myjte ruce a vhodné je i častější čistění pelíšku.
Zdroj: Fitmin
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.