29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
23.01.11 Plemena

Dandie Dinmont teriér

Historie

Plemeno pochází z Velké Británie. Tento hravý teriér menšího vzrůstu vděčí za své jméno skotskému spisovateli a milovníkovi psů Siru Waltru Scottovi. V jeho románu „Guy Mannering“ z roku 1814 vystupuje postava farmáře Dandieho Dinmonta, který měl šedavě nebo žlutavě zbarvené nízkonohé lovecké teriéry. Díky románu se tito psíci stali oblíbení i mimo svou vlast.

Ve své domovině jsou známí již od roku 1700, v té době se jim však říkávalo Catleigh Terrier, Hindlee Terrier nebo Peppper and Mustard Terrier (pepř a hořčice – název byl odvozen od jejich zbarvení).

Dandieho předci byli zřejmě potomky staroskotských hrubosrstých teriérů, kteří byli využíváni při lovech na lišky, jezevce a vydry. Dandie dinmont teriér je blízce spřízněn s dalšími teriéry z Borderlandu (oblast na pomezí Anglie a Skotska). V jednom vrhu štěňat se běžně vyskytovali jedinci se zkrácenými končetinami, stejně tak s normálně dlouhými. Spekuluje se, že na vzniku plemene se podíleli i hrubosrstí jezevčíci. Nelze vyloučit ani křížení s bíglem a vydrařem. Jisté však bohužel není nic…

Dandie se poprvé objevil na výstavě roku 1861. V roce 1876 vznikl klub chovatelů, který vytvořil standart, podle kterého se vzhled a vlastnosti plemene upevňovaly. V druhé polovině 19. století ho již najdeme na výstavách jako samostatné plemeno.

V Čechách se poprvé objevil v meziválečném období (v té době však nelze hovořit o chovu, protože první fena s PP k nám byla importována až v roce 1985).

 

Využití a povaha

Jedná se o samostatného, velmi inteligentního a sebevědomého psa. Je temperamentní, odvážný a vytrvalý, ale zároveň i citlivý, něžný a oddaný. Působí důstojným dojmem. Dokáže výborně vycítit náladu svého pána, k dětem je velmi přítulný. Je hravý a vyniká ochotou k práci. Je poslušnější než jiní teriéři. Má překvapivě hluboký a silný hlas.

Standard ho charakterizuje jako hravého a dovedného teriéra. Je nezávislý, velmi inteligentní, odhodlaný, vytrvalý, vnímavý, laskavý a důstojný.

Jeho výchova by měla být vedena pomocí pozitivní motivace. Je to inteligentní pes, který brzy pochopí, co po něm jeho pán chce. Nemá však rád dlouhé tréninky a neustále opakování stejných cviků. Může pak reagovat opačně, nebo „ohluchnout“. S cizími psy vychází dobře.

 

Vzhled

Typická je hlava porostlá krásnou hedvábnou srstí, s velkýma, moudrýma a inteligentníma očima. Hlava kontrastně doplňuje dlouhé, nízké lasicovité tělo. Končetiny jsou krátké a silné, srst je odolná proti vlivům počasí.

Velmi důležitý znak plemene představuje dvojí srst s měkkou hustou podsadou a tvrdší krycí srstí, která není drátovitá, nýbrž působí na dotek křehce. Srst na předních nohou je přibližně 5 cm dlouhá. Vrchní strana ocasu je pokryta drátovitou srstí, spodní strana není tak drátovitá, ale je pokrytá úhlednými pesíky jemnější srsti.

Hmotnost se pohybuje mezi 8-11 kg.

Barva pepř (v rozmezí od tmavé modročerné do světle stříbřitě šedé)

Barva hořčice (v rozmezí od červenohnědé po světle žlutohnědou)

 

Péče

Každý nový majitel by měl počítat s tím, že srst dandíků se musí trimovat  (vytrhávání staré srsti).

Více se o plemeni dozvíte na www.dandies.eu.

 

Použité zdroje informací: plemenný standard, www.dandies.eu, I. Stuchlý a . Císařovský - Teriéři