Pro každého majitele psa je zcela zásadní otázka, jak dlouho bude jeho věrný přítel naživu. Téměř u všech plemen byla zjištěna průměrná délka života, přičemž zatím poslední stanovení bylo provedeno u Cane Corso Italiano naší výzkumnou skupinou v ZOO Tábor.
Tělesná hmotnost zásadním způsobem ovlivňuje dlouhověkost. V živočišné říši platí obecné pravidlo, že větší zvířata se dožívají vyššího věku než menší. Toto pravidlo má ale několik výjimek. Jednu z výjimek tvoří psi. Velcí psi se dožívají nižšího věku než psi malí.
V tabulce zde je uvedena průměrná délka života u všech plemen, u kterých se dosud podařilo tuto hodnotu stanovit.
Nejdéle žijícími jsou plemena Lakeland teriér (15,46 let), Irský teriér (14,83 let), Kanaánský pes (14,63 let), Pudl Toy (14,63 let), Švédský vallhund (14,42 let), Tibetský španěl (14,42 let), Lhasa Apso (14,33 let), Australský silky teriér (14,25 let), Pudl trpasličí (14,2 let), Cairn teriér (14 let).
Nejkratší délku života mají plemena Velký modrý gaskoňský honič (4,54 let), Bordeauxská doga (5,5 let), Pyrenejský ovčák (5,79 let).
Průměrná délka života je spočítána jako medián u statisticky významné skupiny psů. Tato statistická hodnota ale nevylučuje, že se někteří psi mohou dožít významně vyššího věku.
Zajímavá je také skutečnost, že kříženci mezi jednotlivými plemeny se dožívají vyššího věku než čistokrevní psi. Dlouhověkost zvířat, stejně jako lidí, je geneticky determinována. Identifikace a analýza genů zodpovědných za dlouhověkost je velmi perspektivní cesta k dosažení dlouhověkosti jak u lidí, tak u zvířat. Některé geny související s dlouhověkostí již byly nalezeny u myší a u člověka.
Naší výzkumné skupině se podařilo u psů plemene Cane Corso Italiano najít vztah mezi průměrnou délkou života a barvou srsti. (Korec, E., Chalupa, O., Hančl, M., Korcová, J. and Bydžovská, M. 2017. Longevity of Cane Corso Italiano dog breed and its relationship with hair colour. Open Vet. J. 7(2), 170-173. ) Takový vztah byl zjištěn vůbec poprvé u savců.
Analýza genů dlouhověkosti je předmětem zkoumání špičkových vědeckých týmů po celém světě. Až se podaří přesně identifikovat a analyzovat geny zodpovědné za dlouhověkost, lze si reálně představit možnost prodloužení průměrné délky života člověka k hranici 100 let a prodloužení průměrné délky života psů k hranici 20-25 let.
Naše výzkumná skupina se zabývá studiem genů souvisejících s dlouhověkostí u plemene Cane Corso Italiano. V rámci našeho výzkumného programu spolupracujeme s cca 70 chovatelskými stanicemi z 25 zemí světa. Do programu jsou zařazeni psi, kteří dosáhli věku 12 let. Ze stěru z ústní sliznice izolujeme DNA, kterou zkoumáme molekulárně genetickými metodami. Prosíme o zapojení do tohoto výzkumného programu všechny majitele psů Cane Corso Italiano, kteří vlastní psy ve věku 12 let a více. Zapojením dalších psů do výzkumného programu nám přispějete k objasnění dlouhověkosti. Další informace o výzkumném programu jsou na http://www.koreccorso.cz/cile-vyzkumu/ .
Tento článek je populární verzí odborné publikace Korec, E., Longevity of Purebred Dog Breeds, poprvé publikované dne 1. listopadu 2017 v americkém vědeckém veterinárním časopise Approaches in Poultry, Dairy & Veterinary Sciences.
Text: RNDr. Evžen Korec, CSc.
ředitel ZOO Tábor (www.zootabor.eu)
majitel chovatelské stanice Korec Corso (www.koreccorso.cz)
Foto: pixabay.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.