14.09.17 Výživa

Denní krmná dávka

Jaká je ideální hmotnost krmné dávky? Přesně vám nikdo neporadí, protože u každého psa je optimum individuální.

 

Důležité je vědět, že krmná dávka uvedená na pytli granulí je pouze orientační a je nutné ji přizpůsobit individuálním potřebám zvířete. Každý pes má jiný metabolismus, i sourozenci ze stejného vrhu mohou mít jiné požadavky na dávkování. Je hlavně na majiteli, aby zjistil, kolik krmiva jeho čtyřnohý kamarád potřebuje. Všímejte si, jak je pejsek aktivní a jak vypadá. Je důležité znát standard plemene a vědět, jak má vypadat ideální exteriér. U voříšků kondici jednoduše určíte podle toho, jestli jsou žebra hmatatelná, ale ne viditelná. Pokud má pejsek hlad, tak krmnou dávku zvyšte. A naopak, pokud přibírá, tak trochu uberte. Nevhodné dávkování může vést k zažívacím potížím, především při překrmování.

Redukční dieta

V případě, že jsou u vašeho mazlíčka špatně hmatatelná žebra, nezužuje se v bedrech v pohledu shora a má linii břicha rovnou nebo se směrem k ocasu dokonce snižuje, tak má váš pes pravděpodobně nadváhu. Vzhledem k přehřívání a nadměrné zátěži kloubů je vhodné nadměrná kila redukovat. Omezte krmnou dávku o 10-15 %, ideální je navíc zvolit některou z odlehčených receptur granulí. Úbytek váhy by měl být postupný, během 3 měsíců by pes zhubnout maximálně 12-14 % tělesné hmotnosti. Důležité je omezení kalorického příjmu a zvýšená pohybová aktivita. Pes nemá hladovět, pro pocit nasycení můžete granule namáčet nebo část krmné dávky nahradit konzervou. Máte-li pochybnosti, jestli váš pejsek potřebuje zhubnout, zeptejte se veterináře.

A zde si přečtěte, jak by měla vypadat krmná dávka při krmení podle BARFu. http://muj-pes.cz/vyziva/krmna-davka-8211-barf-968.html

Foto: maxpixel.freegreatpicture.com