Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
12.10.13 Život se psem

Desatero péče o zvíře z útulku

V útulcích čeká bohužel mnoho psů a koček na svůj nový domov. Někteří z nich prožili smutnou či bolestnou minulost a potřebují o to více lásky. Čím více lidí se rozhodne osvojit si zvíře z útulku, tím samozřejmě lépe. Je ovšem nutné předem znát veškerá rizika a připravit se na to, že začátky nemusí být jednoduché. Pejskovi neprospěje, pokud si zamiluje novou rodinu, která jej posléze vrátí zpět do útulku, protože se o něj nemůže postarat. Zvíře je znovu opuštěné a trápí se. Přinášíme vám proto desatero rad a tipů, na co se připravit a co obnáší osvojení psa, majícího za sebou určitý osud, který s sebou vláčí a který ovlivňuje jeho chování.

 

1. Správný výběr zvířete

Nechte si poradit pracovníky útulku a vybírejte správného mazlíčka pečlivě a odpovědně. Některá zvířata jsou pro vás vhodná a jiná méně, zkuste s jejich pomocí najít a vybrat zvíře vhodného pro vaše podmínky (na zahradu, na doma), pro váš životní styl (cestování, chataření apod.), podle vašich časových možností (některá plemena vyžadují více času a péče), podle důvodů a potřeb (na hlídání, na sportování, jako společníka a kamaráda) a podle vhodnosti k dětem, starším osobám a případně dalším zvířatům v domácnosti.

2. Připravte domácnost na příchod nového člena

Promluvte si se všemi členy vaší domácnosti o tom, jak se budou k novému přírůstku chovat, dohodněte i povinnosti a další pravidla.

3. Zvykejte zvíře postupně

Pes nebo kočička z útulku může a nemusí mít některé základní hygienické návyky, stejně tak může prožívat v prvních dnes stres z nového prostředí. Určitě to neznamená, že by se zvíře hygieně neumělo rychle naučit, pokud ho to budete učit správně.

4. Nechte zvíře vybrat si místo pro pelíšek

Nenuťte psa nebo kočku ležet na vámi určeném místě. Zvíře si vybírá místo či místa pro odpočinek podle vlastních pravidel, někdy je to optimální teplota, jindy pocit bezpečí. Ležení na vyvýšeném místě obvykle neznamená dominanci, ale bezpečné místo.

5. Budujte důvěru pomocí pamlsků a her

Důvěru ve vás je potřeba budovat. Vhodným prostředkem je k tomu aktivní a vámi organizované trávení času. Hry jak venku či doma, společné psí sporty a další společné aktivity, vám mohou urychlit vytvoření týmu.

6. Buďte trpěliví a citliví

Různí psi i kočky mají různý temperament, různou dynamiku a rychlost učení. Často bývá zpočátku zvířecí duše přetížená z nového prostředí, ze spousty nových zážitků a vjemů. Nespěchejte, dejte zvířeti dostatek času na přivyknutí a přizpůsobení se.

7. Nezvyšujte problémy

Zvíře z útulku může mít špatné zkušenosti s nějakou činností či chováním člověka, s nějakým strojem či situací. Vrčení či panika neznamenají, že je pes agresivní, ale že se v tu chvíli bojí a situace je z jeho pohledu „život ohrožující“. Často se tak děje při česání, utírání tlapek, tahání klíštěte a při podobné manipulaci. Na tyto úkony by si mělo zvíře pomalu zvyknout. Vhodný způsob je z těchto činností udělat hru.

8. Netrestejte

Různé formy problémového chování má zvíře obvykle proto, že jiné chování v dané situaci nezná a neumí. Řešením je, pokud ho budete správně učit správné chování. Tresty a korekce vám nevyřeší problém, ale zato mohou vážně narušit zpočátku křehkou důvěru, kterou k vám váš nový přítel má.

9. Nerozmazlujte nevhodně

Psi i kočky mají rádi zaběhnuté stereotypy a pravidla, pomáhají jim cítit se jistě a v souladu s okolím. Psi také žijí v přítomnosti a nepamatují si vědomě minulá příkoří. Pokud se budete snažit přehnaně napravovat to, že byl v útulku, tak můžete psovi v hlavě někdy způsobit zmatek. Raději dejte zvířeti pamlsky a odměny za nějakou hru či výcvik, nebo když udělá něco dobře, než jen tak. Neporušujte pravidla a buďte důslední v tom smyslu, že neodměníte (ale nikoli potrestáte), pokud zvíře něco neudělá či udělá špatně.

10. Pomáhejte i jinak

Pokud nemůžete nějakému psovi či kočičce pomoct tím, že si je z útulku vezmete, můžete pomoci i jinak, například zajistit jim krmení. To je cílem a smyslem projektu „Pomozte naplnit misky v útulcích“. Na základě prodaných výrobků značek Pedigree a Whiskas v období od 15. srpna do 15. listopadu 2013, daruje společnost Mars vybraným útulkům misky plné psího nebo kočičího krmiva. Kampaň tak pomáhá jednotlivým útulkům.

 

Připravil: Ing. Pavel Bradáč, kynolog