28.08.22 Život se psem

Deset tipů, které prohloubí váš vztah se psem

Ať už máte štěně, nebo dospělého psa, vždycky můžete posílit vaše pouto. Jak na to?

1. Každý den si hrajte
Hry byly měly být pravidelnou součástí každého dne. Střídejte různé typy: jednoduché hry s pamlsky, čenichací hry, pohybové hry pro udržení kondice, logické a paměťové hry nebo třeba dogdancingové triky. Je to zábava, poskytuje to vašemu psovi odreagování a posiluje to vaše  pouto.

2. Choďte na dlouhé procházky i do psích parků
Váš pes určitě rád prozkoumává okolí a pohyb mu prospěje. Kromě stálých tras pravidelně vyhledávejte i nové stezky. Pravidelné procházkové okruhy můžete zpestřit například pohybovými hrami. Vymýšlejte různé úkoly, například zdolávání překážek (zohledněte zdraví a kondici psa). Čím více různých hříček při procházce vymyslíte, tím snáze udržíte pozornost psa a procházky budou pro vašeho parťáka zajímavější. Psí parky jsou zase skvělou příležitostí, aby si vyhrál s ostatními psy a naučil se chovat v jejich přítomnosti. 

3. Mluvte na psa a snažte se mu porozumět
I když váš psí společník nebude rozumět vašim slovům, bude si užívat zvuk vašeho hlasu. Můžete také používat různé úrovně hlasu, abyste psa pochválili nebo opravili jeho chování. Pes vnímá řeč jako souhrn zvuků a citlivě reaguje na intonaci. Snažte se porozumět i „psí řeči“. Všímejte si postoje psa, postavení ocasu a uší, polohy pysků a řady dalších signálů, včetně intonace vrčení a štěkání. Samozřejmě platí, že čím déle máte psa, tím jste sehranější. Ale i snaživý pejskař začátečník může udělat velké pokroky a během krátké doby porozumět psí komunikaci. Během výcviku a výchovy dbejte na to, abyste byli důslední a jednoznační a to jak ve slovech, která používáte, tak v neverbálních signálech. 

4. Odměňujte ho pamlsky
Váš pes vždy ocení pamlsek, který zároveň slouží jako vynikající výcviková pomůcka. Myslete však na správné načasování. Odměna musí následovat co nejdříve, pokud možno ihned po dokončení správné činnosti. Pamlsek by měl přijít nejdéle do 3 vteřin, proto ho mějte při procházce nebo tréninku stále po ruce. Nezapomínejte ani na kvalitní výživu, která bude psovi chutnat. Vyzkoušejte například granule Ibero NATURAL. Mají hypoalergenní složení a funkční složky navíc. Na výrobu 12 kg pytle Ibero NATURAL se spotřebuje více než 18 kg čerstvého masa  z iberského polodivokého prasete a jehněčího. 

5. Střídejte hračky
Psi hračky milují. Vybírejte bezpečné výrobky různých typů (míčky, přetahovací, motivační, kousací, vrhací atd.) Aby se mu neomrzely, střídejte je. "Staré" hračky dejte na pár týdnů z dohledu a pak je opět vyndejte. 

6. Plánujte se psem různé aktivity a výlety
Zapojte svého psa do rodinných aktivit. Pes s vámi může nejen na výlety do přírody, ale i na procházku do města, na rodinnou oslavu, v létě na koupání atd. Pokud cestujete se psem na dovolenou, předem vybírejte ubytování, které akceptuje psy. Společné aktivity v různých prostředích jsou důležité už pro štěňata v rámci socializace. Vezměte ho do parku, do obchodu se zvířaty, do restaurace, do různých dopravních prostředků. A odmala ho seznamujte se psy různých velikostí, aby se naučil „společenskému chování“ a pozdější setkání s cizími psy pro vás nebylo noční můrou. 

7. Dopřejte mu masáž
Masáže mohou být prospěšné pro zdraví a chování vašeho psa. Videa s různými relaxačními masážemi lze najít na internetu. Můžete se také přihlásit do speciálních kurzů, kde se naučíte správnou techniku, která je pro vašeho mazlíčka uvolňující a prospívá jeho zdraví. Kromě toho existují i různé „wellness salony“, kde si ho vezmou do parády vyškolení pracovníci. Fyzioterapeutická masáž v rámci různých léčebných procesů by měla být prováděná opravdu odborně, aby neuškodila, ale naopak pomohla.

8. Vychovejte ho
Ke spokojenému soužití rozhodně patří i ovladatelnost psa. Trénujte základní povely, bez kterých se bezproblémové soužití neobejde, jako je „ke mně“, „sedni“, „lehni“, „zůstaň“, „místo“... Naučte ho, co se smí a co je zakázáno. Hojně ho chvalte za to, že poslouchá povely. Využívejte pozitivní motivace. Základní výchova a výcvik psa vám usnadní život a zároveň naplní psí touhu potěšit vás, čímž posílí vaše pouto. Kurzy poslušnosti mohou být pro vás i vašeho psího parťáka skvělým zážitkem. Možná dokonce zjistíte, že váš pes má talent a budete pokračovat i v pokročilejším výcviku. 

9. Zaměstnejte ho
Můžete vyzkoušet různé psí sporty, jako je agility, flyball, dogdancing apod. Starší nebo nemocné psy, pro které nejsou psí sporty vhodné, můžete naučit různé jednoduché triky, třeba přinášet noviny nebo bačkory. Tím, že pes splní úkol, za který dostane pochvalu, pozná pocit úspěchu, což je pro pohodový život důležité. 

10. Naučte ho být osamotě
Pomozte svému psovi zvyknout si na to, že je sám. Připravujte ho už odmalička na to, že odcházíte z domova. Předtím ho řádně vyvenčete, aby dobu vaší nepřítomnosti prospal. Postupně intervaly, kdy je osamotě, prodlužujte. Nedělejte z odchodu žádné drama a když se vrátíte domů, klidně ho přivítejte. Naučíte ho tak, že váš odchod není něco, čeho by se měl obávat. 

Foto: maxpixel.net