31.07.11 Život se psem

Designer dogs – nově vznikající plemena

Co si vlastně můžete představit pod anglickým pojmem „designer dogs“? Začněme od začátku…

- Označení získalo na popularitě koncem 20. století, kdy nadšenci do šlechtění začali křížit čistokrevné pudly s dalšími plemeny. Chtěli totiž získat psa s hypoalergenní srstí při současném zachování žádoucích vlastností dalších plemen.

- Jak samotný termín naznačuje „záměrně vyšlechtěný pes“ vznikl plánovaně na základě křížení dvou zvolených plemen – na rozdíl od náhodného křížení.

- Někteří chovatelé se pokoušejí vytvářet nová plemena dalším vzájemným křížením záměrně vyšlechtěných psů. Dokumentují původ štěňat a zároveň stanovují standardy nových plemen.

- Poznávacím znamením  je, že názvy vzniklých plemen se tvoří z názvů plemen obou rodičů (například puggle = kříženec mopse – anglicky pug a bígla – anglicky beagle).

- Dalším znakem záměrně vyšlechtěných psů je jejich poslání. Až na výjimky se jedná o plemena, která se využívají jako domácí mazlíčci. Pokud se kříží plemena pracovních psů, aby se více hodili pro konkrétní práci, nedostávají složená jména a zpravidla se o nich nemluví jako o nových plemenech, ale jen o typech. Eurohound je například název nového typu psa vzniklého zkřížením aljašského huskyho a ohaře pro závody psích spřežení.

 

Některá záměrně vyšlechtěná plemena:

Afador – afgánský chrt/labradorský tretrívr

Bassador – baset/labradorský retrívr

Beagador – bígl/labradorský retrívr

Boxweiler – boxer/rotvajler

Chestie – čivava/west highland white teriér (westie)

Chiweenie – čivava/jezevčík

Cockapoo – kokršpaněl/pudl

Dorgi – jezevčík/velškorgi

Jug nebo Jack-a-Pug – jack russel teriér/mops

Labradoodle –labradorský retrívr/pudl

Pekepoo – pekinéz/pudl

Schnoodle – knírač/pudl

ShiChi – shi tzu/čivava

Shih Apso – shi tzu/ lhasa apso

Sprocker – anglický špringršpaněl/anglický kokršpaněl

Další plemena naleznete například zde.

 

„Zázrak“ zvaný labradoodle

Nemyslete si, že všechna nově vzniklá plemena jsou šlechtěna jen tak z rozmaru. Například takový labradoodle má své ušlechtilé poslání. Jedná se původně o australské plemeno, která vzniklo za účelem vyšlechtění asistenčních psů, kteří budou pomáhat nevidomým, vozíčkářům, postiženým lidem nebo při canisterapii. A proč zrovna labrador a pudl? Je to jednoduché, obě plemena mají výhodné vlastnosti. Pudl mu dal do vínku srst, která téměř nelíná, a proto je vhodný i pro alergiky (samozřejmě se najdou lidé, kteří jsou citliví i na naháče, ale obecně se dá říci, že srst labradoodla v podstatně menší míře způsobuje alergie). Z labradora zase podědil trpělivost, pracovitost a nesmírnou lásku k lidem. Samozřejmě, je to plemeno, které se stále vyvíjí, takže štěňata můžou vykazovat různé znaky (od kudrlinek po lehce vlnitou srst atd.), ale obecně se dá říct, že labrdoodle je sebevědomý, radostný, čilý, hravý, přátelský, společenský pes, který se projevuje zcela bez agresivity vůči lidem a zvířatům. Je chytrý a extrémně intuitivní. A to zní dobře, nemyslíte?

 

Zdroj: Ryan O´Meara, Úžasní psi, Metafora, 2011