Dogdancing

Dogdancing je v České republice poměrně mladý kynologický sport. Psovod a pes tvoří tým a na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu, která obsahuje běžné cviky z poslušnosti, ale i mnoho dalších cviků a triků podle nápadu psovoda.


Dogdancing je v České republice poměrně mladý kynologický sport. Psovod a pes tvoří tým a na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu, která obsahuje běžné cviky z poslušnosti, ale i mnoho dalších cviků a triků podle nápadu psovoda. Fantazii se meze nekladou, vždy by ale měl být brán ohled na zdraví a možnosti psa.

Dogdancing se dělí na 4 divize:
Divizi A – Musical Dreesage - zde by měli být všechny cviky v sestavě provedeny naprosto přesně.
Divizi B – Heelwork To Music – zde musí pes předvést minimálně 60% cviků u nohy psovoda, (tato divize je v zemi původu – Anglii – asi nejvíce zastupována).
Divize C – Freestyle – sestava by měla představovat nějaký příběh, psovod by si na sebe měl vzít i příběhu odpovídající kostým a předvést se psem takové „malé divadlo“.
Divize D – Dances with Dogs – toto je opravdu taneční divize a psovod musí v sestavě předvádět taneční kroky, pes jeho pohyb kopíruje nebo ho vhodně doprovází.

Divize nám pomohou rozhodnout se, co nám s pejskem doopravdy jde a co nám sedí. Pokud máme pejska, který špičkově pracuje u nohy, určitě mu divize B nebude dělat žádný problém.
V divizi A obstojí jen velmi dobře vycvičení psi, kteří na povel ihned reagují a přesně jej plní. V divize C pak pejsci, kteří umí tak od všeho něco. A v  divizi D – často pokládanou za nejtěžší – psi, který dokáží cvičit i tehdy, kdy se na ně psovod nemůže plně soustředit, jelikož se soustředí na své taneční kroky.

Často si lidé myslí, že dogdancing a tanec se psem je úplně to samé, ale není tomu tak. Rozdíly najdeme hlavně v pravidlech, a také v tom, že klub dogdancingu – Dogdancing Club Czech Republic (DDCCR) je zřízen a veden v Praze a klub Tance se psem v Blansku.

Rozdíly pravidel:


Dogdanicng:

 - Dělí se na 4 divize.

 - Nejsou zde žádné povinné prvky.                                      

 - Soutěže se dělí na beginners (začátečníci) a advanced (pokročilí).

 - Občas je otevřena i kategorie Fun (nesoutěžní), kategorie dvojic (dva psovodi a dva psi), kategorie trio (jeden psovod a dva psi) a kategorii veteránů (psů od 8 let).

                        
Tanec se psem:

 - Nedělí se na divize.

 - Je zde 5 povinných prvků (obíhání psovoda, otočky, couvání, chůze u nohy nebo bokem, povel na dálku).

 - Soutěže se dělí na začátečníky do 18 let, začátečníky nad 18 let, začátečníky dospělí a kategorii pokročilí.

 - Většinou je otevřena i kategorie Fun, kategorie skupin (více psovodů a více psů) a kategorie Elitní.

V dogdancingu je možné skládat i zkoušky. Zkoušky jsou ve všech 4 divizích a každá se ještě dělí na 3 stupně obtížnosti. Podle počtu, druhu a stupně zkoušek se pak zadávají tituly. Pokud se někomu podaří složit všechny 4 divize ve všech 3 stupních – tj. celkem 12 zkoušek, obdrží titul Champion of Dogdancing.

Text a foto: Marie Trauškeová

Ukázky dogdancingu:

http://www.youtube.com/watch?gl=CZ&hl=cs&v=iprrN83prWU

http://www.youtube.com/watch?v=HqbVbPvlDoM