30.04.11 Život se psem

Dogfrisbee

Co je to dogfrisbee?

Dogfrisbee je zábavný sport i sportovní zábava.

Zjednodušeně řečeno se jedná o házení disku psovi. Ten by ho měl ještě před dopadem na zem chytit a přinést zpátky. Házet se dá jen tak na zahradě nebo při procházce na louce či v parku. Nepotřebujete nic jiného než disk. V dogfrisbee se ale pořádají i závody. Je to týmový sport, přičemž tým tvoří člověk a jeho pes. Hraje se již více než 30 let. Za tu dobu překročil hranice své rodné země USA a rozšířil se takřka do celého světa. Svoje příznivce našel i u nás.

Sledování pohybujícího se předmětu, jeho honění, „ulovení“ a případně aportování jsou jedny ze základních a přirozených psích instinktů. Právě při dogfrisbee je pes může opravdu dobře využít. Záleží na nás, jestli dokážeme psa správně nasměrovat a jeho vlohy rozvíjet v jeho i svůj prospěch.

Základem je hra. Psi a lidé v živočišné říši patří k těm, kteří jsou hraví po celý život.

Na tomto principu je založen nácvik celého dogfrisbee. Prostřednictvím hry se pes v dogfrisbee učí veškerým kouskům. Díky hře (nebo spíš díky tomu, že v takovém případě hra končí) se odnaučuje i nešvarům. Základním principem je dobrovolnost, kdy se pes na disk těší a dogfrisbee s námi hraje proto, že ho to baví.

 

Jaký disk je vhodný?

Na trhu je dnes k dostání mnoho nejrůznějších disků.

Pokud nemíříte na závody, je v podstatě jedno, jaký disk svému psovi hodíte. Důležité je pouze to, aby byl pro psa bezpečný. Nezapomeňte, že pes ho v ideálním případě chytá roztočený v letu a nesmí si při tom poranit tlamu ani zuby. Disk by se neměl v žádném případě lámat na ostré kousky. Neměl by mít ostré nebo hrbolaté hrany, otvory ani nic podobného, co by psa mohlo při chytání poranit.

Vhodný disk poznáte tak, že ho můžete přehnout v půli, aniž by se zlomil, a nepraskne, ani když na něj dupnete.

V knize Dogfrisbee od A do Z autorek Yvony Andrové, Veroniky Urbáškové najdete popis a vhodnost použití gumových a látkových disků, speciálních disků pro dogfrisbee, pro malé psy a soutěžních disků.

 

V knížce se mimo jiné dozvíte:

- který disk je vhodný pro vašeho psa

- jak hodit disk, aby správně letěl

- jak naučit psa přinášet disky

- co dělat, aby pes chytal disky ze vzduchu

- v jakých disciplínách se dá závodit

- jak psa naučit freestylové cviky a triky

 

Více informací a kde knížku sehnat najdete na: www.czechblack.com