27.04.13 Život se psem

Dovolená pro psa není pod psa

Počasí se konečně mění k lepšímu, a tak člověka pomalu napadají myšlenky na dovolenou. Pokud ji už plánujete, jistě jste narazili na otázku, kdo vám po tuto dobu pohlídá vašeho pejska. Jestliže nemáte nikoho z rodiny či známých, budete se muset poohlédnout jinde...

Možnosti hlídání psů se stále rozšiřují, a proto není problém najít pro vašeho chlupáče hlídání šité na míru. Společně s Ing. Anetou Baklovou vám představíme profesionální hlídání psů s individuálním přístupem.

V čem tkví hlavní rozdíly v hlídání psů?

Hotely pro psy se do obecného povědomí už dostaly. Mohou být koncipovány jako hotely s ubytováním v kotcích nebo v místnostech, kde mají psi volný pohyb. Zařízení s kotci se obecně hodí pro jedince, kteří nejsou moc nároční a jsou zvyklí na celodenní pobyt venku. Psi tam jsou standardně venčeni 3x-5x denně. Jenže pokud je váš mazlíček společenský, ocení spíš ubytování v místnostech. V poslední době se začaly objevovat i tzv. psí školky. Ty fungují stejně jako mateřské školy pro děti, čtyřnohého přítele tam ráno před prací dovezete a po práci si ho zase vyzvednete. Psi tam mají k dispozici několik místností s pelíšky a hračkami a společný volný výběh na oploceném pozemku. Některé školky nabízí ubytování i na další dobu, takže se vyrovnají psím hotelům. Pro jedince, kteří nevyhledávají společnost jiných psů nebo jsou na majiteli závislí, je však vhodnější individuální hlídání. To probíhá v náhradní rodině, do které se pes začlení po dobu vaší dovolené. U individuální péče je po domluvě postaráno i o nemocného psa či hárající fenu. Pokud víte, že váš mazlíček velmi špatně snáší pobyt v cizím prostředí, může být individuálně hlídán psí chůvou i u vás doma.

 

Jaké služby psům poskytujete vy?

Pejskům i ostatním zvířatům nabízíme profesionální služby. Vašeho mazlíčka můžeme ubytovat v našem domácím prostředí. Protože si zakládáme na individuálním přístupu, je počet zvířat omezen, takže se nevyplatí s rezervací otálet. Co se týče psů, jsme schopni ubytovat maximálně dva jedince, a to jen v případě, že se znají a jejich majitelé s tím souhlasí. Nejčastěji však ubytováváme jen jednoho psa, který si tak u nás užívá prvotřídní péči. Žádné kotce nebo klece u nás nenajdete, právě naopak, psi mají (mimo jiné) možnost výběhu na zahradě. Kromě hlídání nabízíme i základy výcviku, pravidelné a vydatné venčení, kosmetické služby jako např. koupání nebo čištění zoubků, návštěvu do psího salónu a doplňkový prodej pamlsků a hraček. Máme zkušenosti i se psími sporty a přípravou na výstavy.

 

A jak je to s ostatními zvířaty?

Kromě hlídání psů je u nás možné ubytovat i kočky, hlodavce, králíky, papoušky, plazy a exotická zvířata. I drobným zvířatům nabízíme kosmetické služby jako je stříhání srsti a drápků. V případě, že máte obavy z negativních reakcí vašeho mazlíčka na cizí prostředí, je možné za ním docházet k vám domů, a to tak často, jak si budete přát. Tato služba je hojně využívaná především u koček, které bývají na své domácí prostředí velmi fixované. Nabízíme i službu venčení psů či obstarání hospodářských zvířat.

 

O čem je vlastně profesionální hlídání zvířat?

Firmu Petland jsem založila roku 2011 po dokončení mých studií zaměřených na chovy zvířat a jejich management. Došlo mi, že tuto službu v Praze dosud nabízí lidé, kteří mají sice zkušenosti se zvířaty, ale nejsou vzděláni v oboru, což beru jako důležitý faktor ovlivňující kvalitu této služby. Myslím si, že jen v případě odborně proškoleného pracovníka se dá mluvit o profesionálním hlídání domácích mazlíčků. Podle názorů mnoha lidí se o zvíře může postarat téměř kdokoliv. Já se bohužel často setkávám i s tím, že mazlíček náhle onemocní nebo už přijde na hlídání nemocný, aniž by to jeho majitel zpozoroval. Prvním krokem k jeho uzdravení je však včasné rozpoznání prvních symptomů nemoci. Tím se také zvyšuje pravděpodobnost jeho brzkého vyléčení. Pokud zvíře onemocní v průběhu hlídání, je o něj postaráno s maximální péčí. Po zkontaktování majitele a vysvětlení problému dojdeme s marodem na veterinu. Ne každý veterinář je dobrý, proto kontaktujeme jen ty námi ověřené, většinou odborníky na daný druh zvířete. A na postupech léčby se spolu pokud možno domlouváme.

 

Jak hlídání probíhá?

Hlídání mazlíčka je nejprve nutné zarezervovat po telefonu, e-mailem nebo pomocí online formuláře na webových stránkách. Pokud máte zájem o hlídání zvířat u vás doma nebo o venčení psa, domluvíme se na společné schůzce, kde probereme vaše požadavky a podepíšeme smlouvu a předávací protokol na klíče od vašeho bytu či domu. V případě hlídání zvířete u nás schůzka většinou není nutná. Smlouvu podepíšeme, až přijdete se svým mazlíčkem. Pokud nemáte možnost zvíře přivézt, rádi zajistíme jeho odvoz. V průběhu každého hlídání je samozřejmostí pravidelné informování o vašem zvířecím kamarádovi prostřednictvím sms, zasíláme i několik fotek formou mms nebo e-mailem. Pokud pečujeme o zvíře u vás, kromě uklízení po mazlíčkovi není problém ani zalévání květin, vyvětrání, popř. vyvezení popelnice či posekání zahrady. Jestliže zvíře užívá nějaké léky, můžeme mu je po domluvě s vámi podávat v pravidelnou denní dobu Tuto službu můžete využít i v případě, že ho necháte v jeho známém prostředí.

 

S jakými nejzajímavějšími druhy zvířat jste při své práci přišla do styku?

Rozhodně bych mezi ně zařadila dvě hlídané vakoveverky, leguána dlouhého metr a půl a chovatelskou stanici ježků. Zajímavou zkušenosti jsem však měla i při hlídání statku se čtyřmi koňmi, stádem ovcí, devíti psy a s ohromným množstvím králíků, morčat a činčil. Jistě stojí za zmínku i chovatelská stanice se čtyřiceti morčaty nebo osmdesáti potkany.

Více na www.hlidanimazlicku.cz