24.07.07 Plemena

Erdelteriér

Historie:

Jde o plemeno služebních psů, vyšlechtěné ve druhé polovině 19.století ve Velké Británii, v hrabství Yorkshire, v údolí řeky Eir, od které také dostalo svoje pojmenování. Počátek chovu těchto teriérů je ve znamení velké rozmanitosti jak ve velikosti, zbarvení tak i ve vzhledu. To co je spojovalo byla huňatá srst, která chrání psa proti povětrnostním vlivům. Jejich hlavním kladem byla všestrannost – tito psi se využívali jak k lovu škodné tak údajně i k nahánění dobytka, lovení vyder, jezevců a jiné drobné škodné. Z Britských ostrovů se na Evropský kontinent dostali první erdelové roku 1893, zde si plemeno získalo velkou oblibu u armády, policie i záchranářských týmů. V první světové válce se toto plemeno také vyznamenalo jako předávač zpráv a vyhledávač zraněných.  Po skončení války zaznamenává chov erdelteriérů velkou expanzi. Ovšem postupem času začal počet odchovů klesat.

 
Vzhled:

Je to vysokonohý elegantní pes, největší zástupce teriérů co do výšky. Kohoutková výška psa je 58 - 64 cm a feny 56 - 59 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 20 – 28 kg. Erdelteriér má krátkou, drátovitou, lesklou a hrubou srst. Zbarvení je tmavošedé nebo černé s tříslovou hlavou, ušima, spodkem těla a nohama. Uši jsou trojúhelníkovitého tvaru překlopené dopředu. Vous na konci mordy je zřetelný a pro plemeno charakteristický.

 
Využití a povaha:

Je to aktivní, temperamentní, chytrý a veselý pes. Vynikající plavec. Mezi teriéry se Airedale Terrier projevuje jako pes, který se nejvíce hodí pro výcvik. Vhodný je pro strážní i hlídací službu.  Dnes je erdelteriér chován především jako společník a často jej můžeme vidět na výstavách.

 
Péče:

Srst je nutné kartáčovat, hlavně v období línání, abychom odstranili vypadané chlupy. Je nutné mu zajistit dostatek pohybu a volného prostoru pro vydovádění se. Nepohrdne žádnou procházkou a miluje vodu. U psů, kteří chodí na výstavy se srst stříhá či jinak upravuje.