29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
10.09.11 Plemena

Estrelský pastevecký pes

Historie
Stručná historie podle standardu: Tento horský pes se chová již od dávných časů v okolí pohoří Serra da Estrela v severním Portugalsku. Skutečný původ plemene se však ztrácí v  dávné minulosti. Pravděpodobně vznikl křížením se španělským mastinem. Jisté je, že jde o jedno z nejstarších plemen Iberského poloostrova. S těmito psy se setkáváme od úpatí hor až po nejvyšší horské pastviny (i ve výškách více než 2000 m nad mořem), a to především v létě, kdy po tání na horských pastvinách vyrazí tráva a pastevci vyhánějí do hor stáda, zatímco v níže položených oblastech trávu vysuší přílišné horko. Psi provázejí stáda, ostražitě je hlídají a brání proti divoké zvěři. Psy tohoto plemene nacházíme roztroušené také v dalších částech Portugalska – zvláště uprostřed země, kam se dovážejí štěňata z horských oblastí, nebo kde je chovají chovatelé pocházející z pohoří Serra da Estrela. V České republice nalezneme jen několik jedinců tohoto plemene.

Povaha a využití
Estrelský pastevecký pes je charakteristický živým pohybem a impozantním vystupováním. Jeho pohled je bystrý, klidný a výrazný. Jeho sebejisté a někdy až hrozivé chování vůči cizím nabádá k opatrnosti; jinak je vůči svému pánovi až pozoruhodně poslušný. Je klidný a bystrý, rád hlídá své území z vyvýšeného místa. Již sám název plemene poukazuje na jeho využití - je nerozlučným společníkem pastevce a spolehlivým hlídačem stád, která neústupně brání proti vlkům a zlodějům dobytka. Je rovněž vynikajícím hlídačem obydlí a majetku svého pána, má vysoce ceněné vlastnosti vynikajícího obranáře a používá se dokonce i jako znamenitý tažný pes.

Vzhled
Estrelský pastevecký pes je psem molosského typu. Je harmonicky stavěný a morfologicky dokonale utvářený. Hlava je silná, velká a podlouhlá. Hřbet nosu se směrem k čenichu zužuje. Uši jsou dlouhé a svěšené. Krk je rovný, krátký a silný. Má harmonické tělo, rovný hřbet, hluboký a široký hrudník. Přední končetiny jsou rovné, zadní přiměřeně zaúhlené a mají viditelně silný základ. Ocas není kupírovaný. Je chován v krátkosrsté i dlouhosrsté varietě. Jediné přípustné barvy jsou: všechny odstíny plavé, vlkošedé a žluté, jednobarevné nebo s bílými znaky.

Velikost a hmotnost:
Psi:         65 až 72 cm, 40 až 50 kg
Feny:         62 až 68 cm, 30 až 40 kg

Péče
Tento pes nevyžaduje zvláštní péči. Jeho srst je samočisticí, v období línání samozřejmě potřebuje častěji kartáčovat. Nehodí se do města, uvítá celoroční pobyt na větším pozemku.


Zdroj: Standard FCI č. 173 / 28.08.1995 / D