12.09.07 Plemena

Eurasier

  

   Historie

Toto plemeno je původem z Německa. Bylo vyšlechtěno panem Veingreimem Juliusem  Vimfelemem. Eurasier vznikl v roce 1960 a to křížením čau-čaua a vlčího špice. Toto plemeno bylo nejprve nazýváno „vlčí čau“.  V roce 1973 byl zkřížen vlčí čau a samojed. Tímto křížením vznikla rasa „eurasier“, která byla uznána mezinárodní kynologickou federací FCI. Jméno tohoto psa vede k původním kontinentům ze základního spojení plemen a to Europe a Asia.

 

Vzhled

Eurasier je středně velký, dobře stavěný špicovitý pes. Má silné a vyduté svaly. Má špičaté vztyčené uši v různých barvených rázech. Pes dorůstá v kohoutku 52 - 60 cm, ideálně však 56cm. Jeho hmotnost je mezi 23 až 32 kg a nejlépe 26kg. Fena má kohoutkovou výšku mezi 48 až 56 cm, ideálně 52 cm. Fena váží mezi 18 až 26 cm. Po celém těle má eurasier hustou podsadu a středně dlouhé, volné přiléhající pesíky. Krátká srst je na obličeji, tlamě, uších a přední straně končetin. Dlouhou srst má eurasier na ocase, zadní straně hrudních končetin a na pánevních končetinách.

Osrstění na krku netvoří žádnou hřívu. U tohoto plemene jsou povoleny všechny barvy srsti a jejich

kombinace s výjimkou játrové, bíle strakaté a čistě bílé.

 

Využití a povaha

Eurasier je sebevědomý, klidný a vyrovnaný pes, který má vysoký práh vzrušivosti. Tento pozorný a ostražitý pes má silnou vazbu na svou rodinu. Vůči cizím lidem je toto plemeno zdrženlivé bez známek agresivity. Eurasier potřebuje chápavou, ale také důslednou výchovu. Velice dobře rozumí příkazům a učí se velmi snadno. Toto plemeno nemá téměř žádný lovecký instinkt. Eurasier je vynikající společník a přítel, který je dobře přizpůsoben k životu v bytě i venku.

 

Péče

Tento pes by neměl být chován ve venkovním  kotci nebo být připoutaný, protože potřebuje být v těsné blízkosti své rodiny. Jeho srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Eurasierovi je však třeba dopřát dostatek pohybu.

 

Text: Eva Černohubová