Stejně jako lidé, i u psů se během spánku střídají jednotlivé fáze. Od lehkého přes hluboký a aktivní, při kterém si pes dokonale odpočine.
Pes pravděpodobně spí ve stejném čase jako vy, protože si přirozeně koordinuje své aktivity s režimem svého pána. Psi však mají větší potřebu spánku, proto spí i přes den. Vlastní doba spánku v délce zhruba dvanácti hodin se skládá z několik spánkových cyklů. Převažuje podíl lehkého spánku, při kterém může pes okamžitě reagovat na okolní prostředí a přejít do akce. Následuje hluboký a aktivní spánek, kdy pes regeneruje. Některá plemena mají větší potřebu spánku. Velcí psi (jako jsou mastifové, dogy a bernardýni) potřebují více spánku než malá plemena. Za velké spáče se ale považují některé plemena menšího vzrůstu, jako například buldoci, shi-tzu, pekinézové či baseti atd. Ale jistě existují i individuální rozdíly mezi jednotlivci. Samozřejmě také všechna štěňata a většina starších psů spí déle a častěji (15 – 18 hodin).
Jak se fáze střídají?
Na svém čtyřnohém kamarádovi můžete pozorovat, kdy se blíží čas na spánek a načerpání nových sil. Než ulehne k delšímu spánku, otáčí se v kruhu, někdy také hrabe, pak se sesune na bok a hlasitě si oddechne. Pokud chce pes jen krátce odpočívat, nehrabe ani se neotáčí v kruhu.
Zpočátku pes polevuje v pozornosti, leží a má napůl zavřené oči a klimbá, následně usíná, svaly se uvolňují, vědomí pomalu mizí. Počáteční lehký spánek, kdy je es připravený ihned vystartovat, je střídán fází hlubokého spánku. V tuto chvíli klesá puls, dechová frekvence a krevní tlak. Pes tiše leží, nehýbe očima ani svaly. Této fázi se také říká NREM (Non Rapid Eye Movement). V návaznosti pak často pes přechází do tzv. aktivního spánku. Při této fázi pes rychle pohybuje očima i svaly, může sebou různě cukat. Stoupá mu tep, dechová frekvence a krevní tlak. Tato fáze se nazývá REM (Rapid Eye Movement) – spánek se sny a rychlými pohyby očí. Jeho podíl je zhruba 20 až 30 procent celkové doby spánku. Společně s předcházející fází hlubokého spánku si při ní pes nejlépe odpočine. Při aktivním spánku může pohybovat nohama, mávat ocasem, vrčet, zlehka poštěkávat. Celým tělem škube, když se mu zdají sny. Někteří psi přežvykují čelistmi, cukají očními víčky, pysky a hmatovými vousky. V této fázi je mozková aktivita na podobné úrovni jako během usínání. Proto je-li pes během této fáze vzbuzen, dokáže se bez problému probrat do čilosti. Přesto psa úmyslně nebuďte ani neruště, pokud nemusíte. Během spánku a snění se psi, podobně jako lidé, vypořádávají s každodenními problémy. I psi se zkrátka chtějí vyspat dorůžova.
Zdroj: Ronald Lindner, Co pes skutečně chce, Knižní klub, 2010
Foto: pixnio.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.