26.01.13 Plemena

FCI neuznaná plemena

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) se plemena psů rozdělují do 10 základních skupin. Kromě nich ale existují ještě další psí rasy, které zatím oficiálně nebyly uznány. O které jde?

 

Může se jednat o národní plemena, která jsou uznávaná v zemi původu, ale ne mezinárodně. Z některých neuznaných plemen se stala časem plemena uznaná, jiná na to teprve čekají, další jsou na půli cesty – chovatelé je chovají podle podmínek stanovaných FCI, národní kynologické organizace pro ně vystavují průkazy původu, majitelé se s nimi mohou účastnit výstav nebo se věnovat čistokrevnému chovu (samozřejmě na výstavách jsou určitá omezení jako například nemožnost získávat nejvyšší mezinárodní tituly).

 

Mezi neuznaná plemena patří například i pražský krysařík a další národní plemena, která mohou mít v zemi původu třeba i širokou „základnu“ a být rozšířenější a známější než mnoho uznaných plemen. Z českých plemen kromě krysaříka na uznání čekají ještě český horský pes a český strakatý pes.

 

A jaké jsou důvody neuznání plemen? Různé, například nedostatečný stupeň prošlechtěnosti, neustálenost, nevyhraněnost, velká podoba s jinými, už uznanými, plemeny atd. Někdy země původu nechce být začleněna do FCI a podřizovat se jejím pravidlům, což je příklad mnoha amerických plemen (např. americký buldok). Často se také jedná o varianty již uznaných plemen (např. vícebarevný pudl, dlouhosrstý vipet).

 

Přehled:

 

Americký bezsrstý teriér

Americký buldok

Búrský buldok – Boerboel

Chodský pes

Chortaja Borzaja

Český horský pes

Český strakatý pes

Dlouhosrstý vipet

Kontinentální buldok

Louisianský leopardí pes

Moskevský strážní pes

Patterdale teriér

Pražský krysařík

Pudl vícebarevný

Redbone Coonhound

Ruská barevná bolonka

Toy foxteriér

 

Všechna tato plemena jsou podle FCI řazena do jedné (poslední), oficiálně neočíslované skupiny, ačkoli spolu nemají původem, vzhledem ani „posláním“ nic společného. Je také nutné podotknout, že výčet těchto plemen není definitivní, může se průběžně měnit, rozšiřovat a některé z plemen časem „povýší“ a přesunou se do některé z tradičně uznávaných skupin. Vždyť proces je stále otevřený…

 

Zdroj: Psi celého světa, Rádce pro správný výběr psa, Lea a Martin Smrčkovi, Grada, 2011, www.grada.cz

Foto: Renata Hofmann