29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
10.09.11 Život se psem

Fido – skvělý přítel i pomocník

Fido je bílý labrador, který se pyšní jedním prvenstvím. Je to první vycvičený signální pes pro neslyšící osobu v České republice za posledních pět let. Pestrá společnost, o.p.s. ho přijala do výcviku v lednu tohoto roku a zkoušku signálního psa splnil o půl roku později.

 

Práce signálního psa spočívá obecně v tom,  že upozorňuje a značí zvuky, jež nemůže dotyčná osoba kvůli svému postižení slyšet. Budoucí majitel si sám určí, jaké zvuky by to měly být. Fido dokáže zareagovat na klepání na dveře, zvonící budík, volání  jména své paničky Kristiny nebo také na pláč jejího miminka. V případě, že Fido zaslechne některý z těchto zvuků, jemně šťouchne do své paničky a začne pobíhat mezi ní a zdrojem zvuku. Fido je také naučený podávat spadlé předměty, protože panička kvůli svému sluchovému postižení nemusí vůbec zaregistrovat jejich pád.  Dále umí přinášet zvonící telefon. "To se sice Fido naučil nejdříve, ale moc to nevyužíváme, protože nemůžu telefonovat a na SMS upozorňovat nepotřebuji - to by bylo každou chvilku. Spíše když mě někdo kvůli něčemu důležitému prozvání, tak mě na to Fido upozorní tím, že mi přinese telefon," vysvětluje Kristina.

Kristina nejprve o Fidovi uvažovala jen jako o parťákovi na sport a procházky. Nepořizovala si ho s vidinou, že se z něho jednou stane oficiální signální pes, ačkoli už tehdy jí napadlo, že by nebylo vůbec špatné, kdyby uměl na nějaké zvuky upozornit. A to také brala v potaz při samotném výběru plemene. Volba padla na labradorského retrívra i vzhledem k tomu, že Kristina se svým psem chtěla složit canisterapeutické zkoušky, což se jí později také  podařilo.  Už ve Fidově brzkém věku začala řešit, jak by ji mohl být nový člen domácnosti nápomocný. Chtěla si ho sama vycvičit k tomu, aby dokázal označit některé zvuky, ale hledala spojence, který by ji dával odborné rady. Po usilovném hledání narazila na Pestrou společnost, s nimiž se domluvila na individuálních hodinách v rámci jejich kynologické poradny. Na popud trenérky Míši Perčinové se rozhodla, že s Fidem bude usilovat o složení zkoušky signálního psa, což se jí předtím zdálo nedosažitelné. Fido uspěl v nezbytných zdravotních a povahových testech, takže tomuto cíli nestálo nic v cestě.  "Jenže postupně jsem zjišťovala, že výcvik asi nebude tak jednoduchý. Měla jsem na trénink málo času i zkušeností a Fido doma reagoval jinak než při individuálních hodinách," přiznává Kristina. Ačkoli se stal Fidův výcvik pro Kristinu velkým koníčkem, vše směřovalo k tomu, že Fido přejde do výcviku k Pestré společnosti. A tak se také po necelém roce stalo. Posledním impulsem k tomuto rozhodnutí bylo Kristinino těhotenství.

Dnes má Kristina se svým přítelem malou holčičku Amálku. A kromě Fida se dále starají ještě o sedmiletého buldočka Emilka. Kristina se bála, jak pejskové nového člena rodiny přijmou. "Obávala jsem se, že budou žárlit, ale oni ji naopak opatrují. Jsem až překvapená, jak Fido kolem Amálky opatrně našlapuje a chová se k ní jako k bezbrannému miminku, zkrátka jinak než k nám," popisuje Kristina. Zpočátku byl dokonce malý problém s tím, že měl Emilek tendenci Amálku hlídat, takže se k ní nemohl Fido dostat a pracovat, tedy značit její pláč. Kristina a její přítel proto museli Emilkovi nastavit určité hranice, aby věděl, že Fida od Amálky odhánět nesmí.

Fidův výcvik vyšel na 180 000Kč a v současné době je už plně uhrazený z veřejné sbírky. Kristina je s pomocníkem Fidem velice spokojená, ačkoli říká, že v budoucnu by se mohly najít ještě další zvuky, které bude potřebovat pomoci rozpoznávat, a Fido se tak bude muset přiučit něčemu novému. Kristina je velice ráda, že výcvik Fida proběhl právě u Pestré společnosti a uzavírá: "Trenérka této organizace Míša Perčinová mi kromě instrukcí, jak se psem pracovat, dokázala předat i nadšení a radost ze společných aktivit s Fidem. Ráda bych jí i celé Pestré společnosti tímto ještě jednou moc poděkovala!" 

Více informací o organizaci najdete na www.pestraspolecnost.cz