01.05.07 Plemena

Finský špic

Historie:

Původ finského špice je nejasný, je však známo, že psi stejného typu byli využíváni po celém Finsku k lovu zvěře již před staletími a obývali i Karélii v Rusku. Původním záměrem bylo vyšlechtit psa, který by měl atraktivní vzhled a přitom by vyštěkával zvěř ze stromů. V roce 1890 byl zahájen zápis do plemenné knihy a jedinci podobní typem a využitím byli nacházeni ve východní a severní části země. V roce 1892 byl vytvořen první standard pro toto plemeno a ještě v témže roce byla uspořádána první speciální výstava finského špice. Toto plemeno vzniklo z původních psů, kteří byli po staletí využíváni na území Finska. Proto je finský špic součástí finského kulturního dědictví. Národním plemenem byl tento špic prohlášen v roce 1979. V současnosti je hojně rozšířen ve Finsku i ve Švédsku.

Vzhled:

Finský špic je lovecký pes, který je využívaný zejména k lovu lesní pernaté zvěře, malých šelem, vodního ptactva a losů. Je menší velikosti a má štíhlou, šlachovitou postavu s jistým pohybem. Pes se dorůstá 44 - 50 cm a váží 12 - 13 kg, fena by měla být velká 39 - 45 cm a její hmotnost 7 - 10 kg. Srst finského špice je poměrně dlouhá. Na krku a na hřbetě je tužší, na hlavě a končetinách je přiléhavá a krátká. Dlouhou a hustou srst má špic na zadní části stehen a na ocase. Světlejší barevné odstíny jsou uvnitř uší, na lících, hrdle, břichu, hrudi, vnitřní straně končetin, na zadní straně stehen, na ocase a na hřbetě je barva červenohnědá nebo zlatohnědá.

Povaha a využití:

Zástupce tohoto plemene je energický, živý a cílevědomý. Nehodí se k dětem a vůči cizím lidem je poněkud rezervovaný, avšak nikdy zlý. Může žít v bytě, je však spokojenější, může-li spát a žít venku. Není snadno vycvičitelný a při setkání s jinými psy mohou nastat problémy. Je to nadšený lovec, který štěkáním označuje pozici zvěře. Finský špic má dobrou paměť a vyvážený charakter.

Péče:

Finský špic nevyžaduje žádnou zvláštní péči a průměrně se dožívá 12 - 14 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: http://koti.terrieri.net