24.07.07 Plemena

Flat coated retriever

Historie

Skupina retrieverů, do které flat coated retriever patří, je poměrně mladou skupinou loveckých psů. Teprve v 19. století se začala formovat jednotlivá plemena retrieverů. To zapříčinil jiný způsob a jiné podmínky lovu. Z počátku se retrieveři obecně používali k přinášení – od toho pochází i jejich jméno – anglické „retriev“ znamená vracet či donášet.  Plemeno vzniklo za přispění genů novofundlandského psa, setra, vodního španěla a snad i kolie. Flat coated retriver byl své doby nejoblíbenějším plemen retrievera. Postupem času ho ale předběhli golden retrieveři a labradoři. I přesto mu však zůstalo několik nej. Své konkurenty předčí svou ladnou elegancí, lepším čichem a svou živostí. V Anglii byl oficiálně uznán roku 1898, standard z roku 1923 víceméně platí dodnes. Do ČR byl poprvé dovezen v roce 1990.

Povaha a využití

Jako všichni ostatní retrieveři je i flat coated retriever vynikajícím domácím, sportovním i pracovním psem. Vyniká svou všestranností a kamarádskou povahou. Využívá se i jako pes asistenční. Je učenlivý a inteligentní. Miluje vodu aportování.  Je vhodným rodinným mazlíčkem, který se výborně hodí k dětem. Vyniká velkou chutí do práce.

Vzhled

Jedná se o plemeno, které má kolem 60 cm v kohoutku a váha se pohybuje kolem 30 kg. Má dlouhou srst černé nebo játrově hnědé barvy. Srst by měla být co nejlépe přiléhající, hustá, jemná a příjemná na dotek . Neustále se vrtící se ocas je součástí jeho já. Ocas je spíše kratší s delším osrstěním.  Oči jsou tmavé s přátelským výrazem.

Péče

Dlouhá srst vyžaduje pravidelné kartáčování. Jde o velmi živého psa, který by neměl zahálet. Povahově dopívá kolem 2- 3 roku, kdy se jeho živost znatelně utlumí. Časté procházky a aktivní využití naprosto svědčí jeho sportovní povaze. Dožívá se asi 12 – 13 let.

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Oasis of Peace, www.oasisofpeace.cz