Máte aktivního psa, který miluje míčky? Je pro vás agility příliš fyzicky náročné? Pak možná právě vám padne flyball do noty…
Tento kynologický sport je určen především temperamentním psům. Na rase tolik nezáleží, ale samozřejmě rychlá a aktivní plemena, jako například border kolie, dosahují nejlepších výsledků. Na fyzickou kondici psovoda neklade flyball takové nároky, proto se mu mohou věnovat i méně zdatní jedinci.
O co vlastně jde?
Jedná o souboj dvou čtyřčlenných družstev (pokud se počítají i páníčci, tak osmičelých) ve dvou drahách, které jsou stejné. V každé dráze se nachází čtyři skokové překážky, na konci je box, který po došlápnutí vystřeluje míček. Princip je celkem jednoduchý. Pes na povel psovoda vyběhne na dráhu, přeskočí překážky, naskočí na desku boxu, tím mechanika vypustí míček, pes ho chytne a aportuje ho přes překážky zpět k psovodovi. Ten celou dobu zůstává za startovní linií a povzbuzuje psa. V momentě, kdy pes dorazí do cíle, je vypuštěn další pes, pak postupně třetí a závod končí v okamžiku, kdy doběhne poslední – čtvrtý pes. Vyhrává rychlejší družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy a samozřejmě i míčky. Měření času končí v okamžiku, kdy poslední startující pes družstva protne cílovou linii jakoukoliv částí těla.
Historie
Flyball vznikl kolem roku 1970 v Severní Americe, kde se rychle rozšířil. Pro sjednocení pravidel a zaznamenávání nejlepších výsledků vznikla v roce 1985 Severoamerická Flyballová Asociace (North American Flyball Association – NAFA), jejíž pravidla jsou základem většiny flyballových pravidel po celém světě. Posléze se tento kynologický sport rozšířil i do Evropy či Austrálie. Velkou oblibu si získal zejména ve Velké Británie, Belgii, Holandsku, Itálii a Rakousku. Do České republiky jej „přivezl“ pan Antonín Grygar, který se s ním setkal v Belgii při závodech agility. V roce 2003 se vypravila první česká výprava do Holandska na Mistrovství Evropy ve flyballu, kde české družstvo svoji 4. divizi vyhrálo! Od té doby se obliba flyballu mezi kynology stále rozšiřuje..
Nezbytné předpoklady
Pes se na začátku učí překonávat řadu čtyř skokových překážek, posléze se učí techniku na boxu. Stěžejní je souhra družstva a rovněž vzájemná snášenlivost psů. Nevraživost či dokonce agrese je nepřípustná. Psi se spolu střídají na startovní čáře, setkávají se v těsné blízkosti, takže nesmí reagovat nepřiměřeně. Střídání je jednou z nejdůležitějších částí celého závodu, na které se dá vyhrát nebo prohrát.
Ukázka z pravidel
- V celém prostoru konání turnaje je závodníkům zakázáno používat elektronické, ostnaté a stahovací obojky
- Použity mohou být tenisáky různé velikosti nebo jiné míčky tohoto typu,
- Minimální doporučená velikost flyballového parkuru o dvou drahách je 30x10 metrů.
- Závodní dráha zahrnuje i rozběhový prostor o minimální délce
- Minimální výška skokové překážky je
- Členové družstva nesmí žádným způsobem rozptylovat soupeřící družstvo ani házet jejich psům žádné předměty (tj. míčky, hračky, pamlsky apod.).
- Flyballová licence může být vydána pouze psovi staršímu 15 měsíců.
Veškeré informace o pravidlech, řádu, nácviku či plánovaných akcích najdete na www.flyball.cz
Videoukázky:
http://www.youtube.com/watch?v=q3P5io6WETQ
Použitý zdroj informací: www.flyball.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.