29.10.07 Plemena

Francouzský buldoček

Historie

Původ plemene lze vysledovat do Anglie do poloviny 19. století, kdy byli buldoci používáni  při zápasech s býky a ostatními zvířaty a byli zdrojem kruté zábavy obyčejných, většinou nevzdělaných lidí. Po roce 1835 byly v Anglii zápasy mezi zvířaty postaveny mimo zákon, ale buldok zůstal mezi lidmi v povědomí jako symbol odvahy a životní síly.

Jedna skupina příznivců v té době začala chovat a šlechtit z původních psů malé buldoky s váhou nejvíce 12 kg.  V té době,  v období průmyslové revoluce, se rukodělní řemeslníci (krajkáři a podobná odvětví) odstěhovali i se svými psíky přes kanál do Francie a již o 10 let později, v roce 1870, byl založen v Paříži první řádný spolek chovatelů francouzských buldočků. V roce 1888 byl schválen první standard a o pár let později byl buldoček  uznaný francouzskou kynologickou organizací za nové francouzské plemeno.

Přesto, že byl vyšlechtěn původně chovateli spíš z chudinských poměrů a byl zpočátku posměšně nazýván „hadrářským psem“, svým extravagantním vzhledem, příjemnou povahou a potřebou nenáročné péče si získal příznivce v těch nejvyšších francouzských kruzích a posléze se rozšířil do celého světa.

 

Povaha a využití

 

Buldočka dnes řadíme mezi malá molosoidní společenská plemena. Když máme vystihnout jeho povahu stručně jednou větou, určitě platí, že se jedná o malého psa s povahou velkého plemene. Vždy je dobře naladěný a ochotný k zábavě a hrám. Má velký smysl pro humor a miluje šaškoviny. Je chytrý, schopný i omezenějších sportovních výkonů – delší procházky nebo pěší výlety dobře zvládá. Ve vztahu k lidem je velmi komunikativní, vázaný na svého pána.  I ostatní lidi, snažící se s ním navázat kontakt, je schopen „převálcovat“ velkou buldočí láskou.  Ovšem nezapomínejme na rčení :“ zarputilý jako buldok“…i náš malý francouzský buldoček bývá značně tvrdohlavý a při výchově mějte na paměti, že je potřeba velké důslednosti a štěněti stanovit meze, za které již nejste ochotni jít. Umíněnost potom souvisí i s jistou dominancí nejen u psů , ale i u fen.

 

Vzhled

 

Vzhled: malý, ale silný a svalnatý pes s mohutnou hlavou s velkýma vztyčenýma ušima – velmi nápadné tzv. netopýří  a zkrácenou čenichovou partií. Srst je krátká a hustá, ocas krátký.

Zbarvení: žíhané s bílým znakem (nejčastěji s bílou náprsenkou, strakaté černobílé nebo plavé – béžové (tzv. fawn).

Velikost: výška v kohoutku okolo 30 cm, hmotnost 8-14 kg. Psi bývají mohutnější, na hranici 14 kg, fenky jemnější.

Charakteristika: okouzlující společník, stále veselý ale ne hektický nebo nervózní, s vyvinutými hlídacími instinkty, přizpůsobivý, vyrovnaný.

 

 

Péče

 

Chcete si pořídit pejska a rozhodujete se, které plemeno si pořídit?

Buldočka lze doporučit především lidem žijícím ve městech v bytě, ale i na venkově v rodinném domě. Ovšem absolutně se nehodí pro stálý pobyt venku v kotci, kde naopak mohou být jiné plemena docela spokojená. Vzhledem k jeho velké vázanosti na „lidskou smečku“ a velké potřebě sociálního kontaktu by osamělý buldoček někde v izolaci na zahradě velice trpěl. Také fyzicky není takovému ustájení uzpůsoben (krátká srst, holé bříško). Buldoček je ideální „městský pes“. Díky své přizpůsobivosti a skromnosti se spokojí i s malým prostorem ve Vašem bytě, nebude sousedy obtěžovat zbytečným štěkotem, nehrozí od něj agresivní útok pro cizí příchozí. Není třeba, aby prošel náročným výcvikem, nácvik základních  povelů s ním snadno zvládne i začátečník. V dnešní době je buldoček výborným společenským psem, nic víc, nic míň.  Nemůžete od něho čekat pracovní nebo snad lovecké výkony. 

Ani údržba jeho exteriéru není pro zaměstnaného a pracovně vytíženého člověka nijak náročná. Krátká srst vypadá stále dobře, jen výjimečně je třeba jednou za čas psa vykoupat.

Jelikož žádný pes není dokonalý i buldoček má své slabiny. Jedná se o tzv. krátkolebé plemeno (stejně jako např. německý boxer nebo doga). Jeho krátký čenich způsobuje, že je citlivý na přehřátí a v letních měsících při horkém počasí je mu nejlépe v chládku bytu nebo zahrady. V takovém počasí je nutno na delší procházky nebo túry zapomenout. Krátký čenich často způsobuje i problémy s dýcháním, psi tzv. „chrochtají“ a téměř každý buldoček ve spánku chrápe.

 

Text a foto: Magda Ondryášová

Chovatelská stanice francouzských buldočků Slámova zahrada
www.buldocek.unas.cz
Email: slamova.zahrada@seznam.cz