08.09.07 Plemena

Gordonsetr

Historie:

Toto dlouhosrsté ušlechtilé plemeno pochází ze Skotska. Existuje opět mnoho různých teoríí, jak vlastně ono plemeno vzniklo. Jedna z nejpravděpodobnějších je snad tato: První zmínku nacházíme v polovině 18. století, kdy neúdajně anglický setr zkřížil s kolií. Tehdejší kolii si ovšem nepředstavujeme jako ty dnešní – tato byla robustnější, silnější se sudovitým hrudníkem. Výsledek tohoto křížení se vévodovi z Gordonu velmi líbil a tak vlastně začíná nová kapitola nového psího plemene. Po ustálení typu se přimísil ještě bloodhound a rottweiler. Postupným šlechtěným a výběrem chovných jedinců se postupně ustálil typ a zlepšili se lovecké vlastnosti.

 
Využití a povaha:

Ačkoli se dříve využíval gordonsetr jen jako plemeno lovecké, dnes jej najdeme i v roli společníka. Avšak jako lovecké využití je stále hojně k vidění. Gordonsetr je laskavý, přátelský, uvolněný a živý pes, s vyváženým charakterem. Je to nejsilnější plemeno ze všech setrů. Díky svým předkům má gordonsetr na rozdíl od jiných setrů dispozice pro všestrannou práci. Pracuje sice pomaleji než ostatní jeho příbuzní, avšak vytrvale.

 
Vzhled:

Feny měří v kohoutku 62 cm, psi 66. Váha se pohybuje v rozmezí mezi 25- 30 kg. Jadná se o elegantní plemeno, jehož pohyb je lehký a volný. Ocas je spíše kratší, rovný nebo šavlovitý, tlustý u základu a ke konci se zužuje. Závěs na ocase začíná již u kořene. V klidném stavu je spuštěný dolů, při vzrušení se zdvihá na úroveň zad. Gordonsetr má na hlavě a předních stranách nohou srst krátkou a přiléhající. Na krku, zádech a na bocích je srst dlouhá, měkký a rovný nebo zlehka vlnitý. Na uších, spodní části hrudi a na zadních stranách předních a zadních končetin vytváří dlouhá srst závěsy.

 

Péče:

Gordonsetr nepatří mezi náročná plemena. Miluje vycházky, které vyžaduje pro vybití své energie.

Foto: Jiřina Matoušková

Chovatelská stanice z Dvorku Čamourku 

http://www.dvorekcamourek.estranky.cz/