19.02.17 Výživa

Grain-free krmiva

Omezení či vyřazení obilovin z jídelníčku je jedním z velmi populárních trendů jak v humánní výživě, tak i ve zdravé výživě psů.

 

Grain-free (dále jen GF) je koncept výživy, který zamítá všechny obiloviny v krmivech pro psy. Zastánci této filosofie vycházejí z předpokladu, že pes není schopen trávit obiloviny a některé z nich mohou vyvolávat i u zdravých zvířat nepříznivé reakce, intolerance a alergie. Typickým alergenem je pšenice, přesněji její bílkovina zvaná gluten, tedy lepek. Pšenici v krmivech ale nelze šmahem zamítat. (Musíme si též uvědomit, že daleko více psů je alergických na hovězí maso, než na pšenici viz náš článek o alergiích) Pokud její obsah v krmivu nepřekročí 15 %, lze ji považovat za bezpečný komponent. Při tomto obsahu je i množství lepku tak nízké, že pro organismus citlivějšího pejska nepředstavuje žádnou zátěž. Tento postup se často využívá i v humánní oblasti. Lidem s mírnější formou alergie je podáváno omezené množství alergenu, a tak se jejich organismus „naučí“ na něj nereagovat.

Prevence výživou

Vliv sníženého příjmu obilovin a lepku na zdraví zná i mnoho lidí ze své každodenní praxe. Omezení konzumace bílého pečiva, knedlíků apod. téměř vždy vede ke zlepšení tělesné kondice, mnohdy ke snížení hmotnosti, vymizení nepříjemných pocitů po jídle, o dopadech na „vyměšovací“ procesy nemluvě.

Z uvedeného vyplývá základní benefit GF krmiv, tedy jejich naprostá bezpečnost z hlediska možností výskytu intolerancí a alergií. Je to v první řadě proto, že tato krmiva zaručeně neobsahují lepek a jsou tedy gluten-free, bezlepkové. Lepek je typ bílkoviny, která u mnoha, i zdravých, jedinců může zbytečně zatěžovat trávicí trakt, a tím i oslabovat imunitu. Významným benefitem GF krmiv (např. Prins, BraveryBrit Care Salmon & Potato) je jejich pozitivní vliv na kondici a tělesnou hmotnost psů. To jsou dva ukazatele, se kterými má většina současné populace psů značné problémy. GF krmiva velmi často představují více koncentrovaný zdroj energie, ve spojení s kvalitními surovinami a druhy masa jsou velmi dobře stravitelná.

Levnější není vždy výhodnější

Živinové nároky pejsků plně pokryjí nižší krmné dávky. Nižší krmné dávky mají i významný ekonomický dopad. GF krmiva často chovatelé posuzují jako drahá. Při přepočtu na cenu jedné krmné dávky ale zjistí, že díky své vynikající stravitelnosti je cena krmení mnohdy nižší než u levnějších „výhodných“ krmiv.

A co brambory?

Část zdrojů sacharidů v GF krmivech většinou tvoří zdravá zelenina, např. brambory a ovoce. I přes své rozšíření v těchto recepturách mají stále brambory mezi chovateli poněkud kontroverzní pověst. Mnoho lidí je přesvědčeno, že pes brambory, tedy hlavně jejich škroby, není schopen trávit. To ale není pravda. Pes má ve svém trávicím traktu dostatek enzymů, které tráví škroby a je tedy k jejich využívání velmi dobře vybaven. Bramborový škrob je také zajímavý tím, že jeho značná část po extruzi zkrystalizuje. Tyto krystaly pak velmi efektivně čistí celý povrch trávicí trubice a významně tak zlepšují zdraví trávicího traktu a tím i imunitní aparát, tedy schopnost organismu vzdorovat různým onemocněním.

Trávicí trakt a kůže jsou dvě základní obranné bariéry vyšších organismů, tvoří hlavní centrum imunity. Jejich posílením lze předcházet různým, někdy i vážným onemocněním a posilovat dobrou kondici psů. Nezanedbatelným ekonomickým dopadem používání kvalitních krmiv je i fakt, že zdravý pes nepotřebuje léčení, které je výrazně dražší než podávání kvalitních krmiv.

S grain-free krmivy jsou často spojovány pozitivní vlivy na:

 • Zdraví trávicího traktu

 • Výrazné omezení výskytu průjmů

 • Zmenšení množství a zlepšení kvality výkalů

 • Zlepšení zdraví kůže

 • Zlepšení kvality a barvy srsti

 • Zlepšení „aromatu“ ústní dutiny

 • Zlepšení příjmu krmiva i u „mlsných“ pejsků

   

  Přehled GF krmiv