24.04.16 Výživa

Granule vs. konzervy

Podle výsledků loňského průzkumu Ipsos pro společnost Mars Czech podává denně kombinaci suchého a vlhkého krmiva kočkám 41 % majitelů, psům jen 24 % majitelů.

Granule

Je zřejmé, že zvířata (kočky obzvlášť) jsou mlsná a dávají přednost lákavým kapsičkám nebo konzervám před granulemi. Ale kvalitní granule v sobě obsahují všechny potřebné živiny, vitaminy a minerály. Denní krmná dávka granulí je poměrně malá, protože jde o koncentrovaný zdroj živin, cenově vychází výhodněji než kapsičky nebo konzervy. Výhoda granulí je také v tom, že se nekazí na vzduchu, a tak je kočky mohou mít v misce celých 24 hodin – získají díky nim pravidelný příjem energie, důležitý zejména pro starší kočky, které často mívají cukrovku a hrozí u nich hypoglykemický šok. Granule také pomáhají zvířatům čistit zuby – mechanicky odstraňují ze zubů plak, a tím pomáhají předcházet vzniku zubního kamene a následnému zánětu dásní.

Konzervy a kapsičky

Vlhké krmivo je pro zvířata více atraktivní, protože po otevření lákavě voní. Navíc nabízí spoustu příchutí umožňujících vyjít vstříc přirozené kočičí potřebě příchutě často střídat. Výhodou kapsiček pak je to, že jsou jednoporcové, malé a lehké, takže praktické i na cesty. Kapsičky a konzervy obsahují na rozdíl od granulí vodu, což hraje významnou roli zejména v pitném režimu koček. Kočky totiž obecně velmi málo pijí, přitom nízký příjem vody může mít za následek poškození ledvin. Na zdraví ledvin a celého močové ústrojí koček i psů má zásadní vliv také obsah minerálních látek ve stravě.

Krmná dávka

Kočkám je vhodné rozdělit denní krmnou dávku na třetiny – 1/3 servírujeme ráno, 2/3 večer plus po celých 24 hodin umožníme kočce přístup k misce s granulemi (jsou sice navíc, ale kočka jich tolik nespořádá). Zhruba 70 % denní krmné dávky by mělo pocházet z vlhkého krmiva a 30 % ze suchého. Psům podáváme krmivo dvakrát denně – 1/3 krmné dávky ráno a 2/3 večer, na poměru suchého a vlhkého krmiva nezáleží. Psi by neměli mít volný přístup ke krmivu kdykoli během dne – na rozdíl od koček nevědí, kdy mají dost, a v případě přejedení hrozí obzvlášť u velkých plemen torze žaludku (převrácení žaludku, uzavření vstupu a výstupu ze žaludku). Na přilepšenou můžete podávat psům i kočkám dentální pamlsky (např. Pedigree Denta Stix), které pomáhají odstraňovat zubní plak a předcházet problémům se zuby a dásněmi. Po celý den by zvířata měla mít přístup k čerstvé pitné vodě.

Zohledněte věk

U suchých i vlhkých krmiv pro psy nebo kočky je vhodné vybírat varianty odpovídající jednotlivým fázím života zvířete. Štěňata a koťata potřebují pro zdravý růst a vývin jiný poměr živin než dospělí psi a kočky, proto se pro ně míchají receptury junior. Stárnoucí zvířata zase mívají problémy s trávením, a tak jsou pro ně vhodnější lépe stravitelná krmiva s označením senior. Dospělým psům nebo kočkám podáváme krmiva adult, která se dále rozdělují podle velikosti plemene, životního stylu zvířete a dalších individuálních potřeb.