30.03.08 Plemena

Greyhound

Historie
Greyhound je chrt pocházející z Anglie. Jedná se o jedno z nejstarších psích plemen. Jeho původ bychom hledali na středním východě, kde má (stejně jako spoustu dalších chrtů ) své prapůvodní kořeny. Ve středověku byl znám již i v Evropě. Byl šlechtěn za účelem co nejvyšší rychlosti a vytrvalosti. Byl výhradně majetkem vyšší šlechty, která jej využívala při tzv. parforsních honech – tj. honech, kde lovci pro pohyb v honitbě využívají koně. Greyhound představuje klíčové plemeno ve vývoji dalších chrtů, u kterých se podílel na jejich vzniku. Je to nejrychlejší chrt, který kraluje dostihovému sportu. Vyšlechtěn byl ve Velké Británii, proto také bývá označován jako „Anglický chrt“. První dostihový klub byl založen r. 1776 v Norfolku.

Využití a povaha
Greyhound je pes inteligentní jemný a temperamentní. Byl a stále je v hojné míře využíván pro chrtí dostihy.  Jeho rychlost dosahuje až 70 km/h a na dráze je vytrvalý. V neposlední řadě je to efektní výstavní pes, který svou impozantností a dokonalou modelací těla upoutává pozornost. Jako většina chrtů, ani greyhound není vhodný pro majitele, kteří chtějí psa „vojáka“ na výcvik.

Vzhled
Anglický chrt je velké impozantní plemeno s dlouhými končetinami, dlouhým krkem a dlouhou hlavou. Jeho stavba těla je štíhlá a elegantní. Hrudník je hluboký a prostorný.  Ocas je dlouhý a nízko nesený. Pohybuje se dlouhým krokem, při kterém pánevní končetiny dosahují daleko pod tělo a vykazují hnací sílu vpřed. Srst je jemná a plně přiléhající. Barva je černá, bílá, červená, modrá, světle žlutohnědá, pískové barvy, žíhaná a všechny tyto barvy v kombinaci s bílou. Ideální kohoutková výška u psů je 71 – 76 cm, u fen 68 – 71 cm.

Péče
Péče o srst je minimální. O to větší jsou nároky na pohyb, který greyhound potřebuje. Nejlepším uplatněním jsou proto dostihy. Jeho majitel by měl být sportovně založený člověk s citlivým přístupem při výchově.

 

Text a foto: Eva  Černohubová