30.07.08 Pomůcky

Halti ohlávka

Halti ohlávka je jednou z nejvíce se rozšiřujících pomůcek pro psy. S ní jsou procházky příjemnější a také bezpečnější.

O co jde
Nevycvičený, živější, silnější, agresivnější a nebo velký pes připnutý na klasický obojek může v mnoha kritických situacích způsobit páníčkovi velké problémy. Pokud se vám nelíbí škrtící obojky, ostnaté obojky a příliš drastické elektrické obojky, máme pro vás výbornou pomůcku - výchovnou ohlávku Halti. Výchovné ohlávky halti pomůžou páníčkovi chování psa lépe korigovat a zabraňují přílišnému tahání psa, se psem si tak užijete klidnější a příjemnější procházky.

Kdo je vynalezl a proč?
"Dr. Mugford v roce 1979 založil The Animal Behaviour Centre (Centrum výchovy zvířat), které se specializuje na řešení problémového nebo i životu nebezpečného chování zvířat. Od svého založení se centrum zabývalo vývojem nových technik a pomůcek pro výcvik a kontrolu domácích zvířat. Klienti a jejich problematičtí psi jsou dokonalou testovací laboratoří pro často i bizardně vypadající produkty a koncepty. Například poněkud podivně vypadající, ale výborně fungující ohlávky Halti se zrodily díky kombinaci - bolavých zad Dr. Mugforda a jednoho obzvlášť agresivního Irského vlkodava jménem Ben."

Stahuje krk?
"Ohlávky Halti brilantně řeší problém přílišného stahování krku u temperamentních nebo problémových psů, kteří "táhnou" za vodítko. Mnozí majitelé takových psů řeší situaci ostnatým obojkem, nejeden pes přišel přílišným stažením krku o hlasivky. Toto se samozřejmě týká problematických psů, bojových plemen apod."

Pro jaké psy je vhodná? Mohou ji používat i děti?
Ve společnosti Pomocné tlapky o. p. s říkají : "Ohlávka je příjemnějším a bezpečnějším řešením pro jakéhokoli psa - i toho nejmenšího domácího mazlíčka. Pro naše účely jí používáme ve výcvikové fázi a potom zejména u našich dětských klientů nebo lidí se slabším úchopem. Při použití ohlávky stačí skutečně jemné zatahání, aby pes zaregistroval Váš povel, změnu směru chůze apod. Ohlávky Halti jsou také ideální pro snadné a bezpečné vedení psa vedle dětského kočárku - nebo, jako u nás, podél invalidního vozíku."

Z čeho se Halti ohlávka skládá
-    nosní popruh
-    lícní popruh
-    krční popruh
-    průvlakový kroužek
-    vodíkový kroužek

Jak působí
Při nevhodném chování pejska zatáhnete vodítkem, které je připnuté na Halti ohlávce. V tu chvíli nosní popruhy pomocí průvlakového kroužku pejskovi stáhnou čelist, což je pro pejska podřizovací podnět a zároveň mu otočí hlavu směrem k vám. Tohle je vhodná chvíle pro vyslovení povelu či zákazu. Tím pejska donutíte koukat se vám do očí a proto je povel či zákaz účinnější, než kdyby vás pejsek nevnímal. Před prvním použitím je nutné Halti seřídit.


Jak Halti nasazovat?
Při nasazování musíte myslet na to, že některým psům by mohlo být navlečení do Halti nepříjemné. Proto bude nejlepší, když vezmete pamlsek a pejska do ohlávky nalákáte.

Kolik asi stojí a kde ji seženu?
Ceny se odvíjí od velikosti ohlávky,druhu (jsou buď jen z popruhů nebo polstrované) či od obchodu, kde je kupujete. Pokud ji ve svém zverimexu neseženete, lze ji zakoupit v některých internetových obchodech.

Mohu ji používat i při výcviku?
Zajisté. Halti se může používat jak při klasickém výcviku, tak i při sportovní kynologii, agility apod.. Výcvik velmi usnadňuje, avšak nesmíte zapomínat na to, že alespoň základní povely musí umět každý pes.

Informace použity ze stránek:
www.pomocnetlapky.cz
www.mazlicci.cz

Text: Ivana Pospěchová