Pomocí ohlávky Halti docílíte toho, že už vás pes nebude tahat na vodítku a zároveň odvrátíte pozornost i od věcí, které ho rozptylují. Pryč jsou časy, kdy vás za sebou vláčel jako buldozer…
Ohlávka se skládá ze dvou popruhů, jeden obepíná psovi čenich, druhý je ovinut kolem krku. Oba popruhy se pod krkem sbíhají dohromady v kroužku. Nosní popruh je v dolní části zakončen kroužkem, do kterého se připevní vodítko.
Jak ohlávka funguje?
Princip je jednoduchý, jakmile vás pes začne předbíhat, stočíte jeho hlavu pomocí Halti směrem k vám. Pes je nucen koukat se na vás a nemůže táhnout dopředu. Stejně tak neuvidí předmět, který upoutal jeho pozornost. Lehký tlak na čumák ho nutí zůstat stát či udělat krok zpět. Pomocí očního kontaktu, oblíbené hračky nebo pamlsku plně upoutáte jeho pozornost na sebe. Ačkoliv je ohlávka na manipulaci velmi jednoduchá, je vhodné naučit psa také povel „K noze“.
Jak na ni psa naučit?
Nácvik se hodně podobá učení na náhubek. Pro první cvičení si připravte jen nylonový obojek. Můžete použít třeba jen kousek textilní šňůry. Kožený obojek se nedoporučuje, protože přiléhá příliš těsně, což hodně psů zbytečně vyděsí. Šňůru položte na čenich psa jen na jednu vteřinu, pak ji hned sundejte a psa odměňte (pokud používáte klikr, klikněte a dejte pamlsek). Několikrát postup zopakujte. Pes rychle pochopí, že za to, že strpí něco na čenichu, dostane pamlsek. Cílem je u psa vyvolat pocit, že kousek šňůry okolo tlamy je něco úplně normálního a má pro něj vlastně pozitivní význam, protože dostane pamlsek. Poté můžete dobu, po kterou má na čenichu šňůrku, postupně prodlužovat na dvě, tři i pět vteřin. V další fázi psovi šňůrku překřižte pod čumákem a volně ji položte na hřbet. Po této etapě už můžete sáhnout po opravdové ohlávce Halti. V první fázi ji dejte psovi očuchat a položte mu ji na čumák, opět jen na jednu vteřinu (klikněte a dejte mu pamlsek). Cvičení postupně prodlužujte. Po několika opakování ohlávku volně připevněte a psa odměňte. Posléze ho zabavte, hrajte si s ním, běhejte a skákejte. Nechte ho, aby nosil doma Halti ohlávku stále častěji. Na první vycházku s ní vyrazte až v době, kdy na ni bude zvyklý.
Správná chůze
Abyste psa správně vedli, musíte si pořídit dlouhé vodítko, které má na každém konci karabinu. Jednu zacvakněte ke kroužku ohlávky pod bradou psa, druhou k normálnímu obojku nebo psímu postroji. Důležitá zásada je nikdy nevodit psa pouze na ohlávce, při zpětném pohybu by mohlo dojít ke zranění krční páteře. Další možností je použít dvě vodítka, vodítko od Halti držte v pravé ruce, vodítko k obojku v levé ruce.
Jakmile s vámi začne pes cloumat, jemně zatáhněte pravou rukou za přední část vodítka vedoucího k ohlávce. Lehký tlak stočí automaticky hlavu psa vaším směrem. Může sice normálně jít dál, ale držení hlavy na stranu mu brání v tom, aby táhl dopředu. I když to možná zní složitě, ve skutečnosti je to velmi jednoduché.
Důležité je, abyste vždy pracovali oběma rukama. V levé ruce máte vodítko a současně v ní spočívá tělesná váha psa, pravou rukou korigujete držení hlavy. Při dalším setkání s neoblíbenými psy, cyklisty nebo kočkou, stočte hlavu psa lehkým tahem jen trochu k sobě. Jakmile na vás pohlédne, následuje klik a pamlsek. Postupem času ztratí rušivé podněty na půvabu a pes na procházce půjde hezky a klidně vedle vás.
Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011, www.grada.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.