08.10.11 Plemena

Havanský psík

Historie

Havanský psík patří do skupiny bišonků známých již od 17. a 18. století. Plemeno pochází z oblasti západního Středomoří a vyvinulo se ve španělských a italských přímořských oblastech. Zdá se, že tito psi byli dovezeni na Kubu italskými námořníky. Nesprávně dala nejčastěji se vyskytující hnědá barva těchto psů (tabáková) podklad legendě o tom, že plemeno pochází z Havany, hlavního města Kuby. Politické události bohužel vedly k úplnému vymizení starých krevních linií havanských psíků na Kubě. Několik psů bylo naštěstí úspěšně propašováno z Kuby – jejich potomci přežili v USA.

 

Povaha

Výjimečně bystrý, snadno vychovatelný v ostražitého psa. Oddaný, s veselou povahou, je přívětivý, okouzlující, hravý, miluje legraci. Má rád děti a je ochotný si s nimi kdykoliv hrát. Mezi jeho další přednosti patří přítulnost, laskavost, učenlivost, poslušnost a citlivost. Dobře vychází s ostatními psy a kočkami. Pozornost si vynucuje štěkáním, přesto je to skvělý přítel a společník.

 

Vzhled

Havanský psík je robustní malý pes, na nízkých nohách, s dlouhou bohatou srstí, jemnou a nejlépe vlnitou. Jeho pohyb je živý a pružný.

Hlava má střední délku. Lebka je široká, mírně zakulacená a má vystouplé čelo. Čenich je černý, postupně se zužující. Oči mandlového tvaru jsou velké, uši jsou posazeny vcelku vysoko, volně spadají podél lící, jsou lehce kulatě zakončeny. Krk je střední délky. Délka těla mírně přesahuje jeho výšku v kohoutku. Záda jsou rovná, nad ledvinami mírně klenutá. Ocas je vysoko nesený, buď ve tvaru spirály, nebo nejlépe stočený nad hřbetem. Je osrstěn dlouhou hedvábnou srstí.

Srst: Podsada je vlnitá a nepříliš vyvinutá, často zcela chybí. Svrchní srst je velmi dlouhá (12 – 18 cm u dospělého psa), měkká, rovná nebo vlnitá a může vytvářet kadeřavé prameny.

Barva - Zřídka úplně čistě bílá, béžová v různých odstínech (mírně černý překryv – overaly - se připouští), černá, havana-hnědá, tabáková, červenohnědá. Skvrny ve zmíněných barvách jsou povoleny. Hnědožluté skvrny jsou povoleny ve všech nuancích.

Výška v kohoutku:         od 23 do 27 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 3 až 6 kg.

 

Péče

Srst je náročná na péči. Psíka je nutné pravidelně pečlivě česat. Doporučuje se také potírat srst speciálním roztokem proti lámání chlupů. Srst vyrůstající na tlapkách mezi polštářky se musí zastřihávat.

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 250 / 12. 1. 2009 / GB, www.cmku.cz