14.09.07 Plemena

Holandský pinč

Historie

Tato rasa pochází z Nizozemí. Holandský pinč byl vyšlechtěný na konci 19. století. Předky tohoto plemena byli žlutě zbarvení němečtí drsnosrstí chrti, jejichž štěňata byla do Amsterodamu přivezena. Tento nevelký žlutý psík byl v Holandsku velmi oblíbený, avšak druhá světová válka plemeno značně poškodila. Obnova plemena se zdařila panu Barmanovi van de Villovi počátkem 70. let. Holandský pinč není za hranicemi Nizozemí známý a chovatelé ani o popularizaci neusilují.

 

Vzhled

Holandský pinč je hrubosrstý, silný a kvadraticky stavěný pes. Je stavěný tak, aby mohl doprovázet koně a kočár, stejně jako chytat krysy ve stáji. Dříve bylo plemeno nazýváno „stájový pes gentlemana“ nebo „pes kočích“. Svým vzhledem nepůsobí tento pes neohrabaně ani hrubě. Pes dorůstá 37 až 42 cm v kohoutku a fena může vyrůst 35 až 40 cm v kohoutku. Hmotnost holandského pinče se pohybuje mezi 9 a 10 kg. Srst je velmi důležitým znakem plemene. Je středně dlouhá, hrubá a tvrdá. Knír, vousy a obočí dodávají pinčovi rozježený, legrační a bezstarostný vzhled. Zbarvení tohoto plemene je jednobarevně žluté ve všech odstínech. Nejlepší barva je však tmavě slámová.

 

Využití a povaha

Toto plemeno je oddané, veselé a přátelské. Holandský pinč není přehnaně aktivní ani uštěkaný. Je to milý a příjemný rodinný pes, který je velmi vynalézavý. K cizím lidem se chová poněkud rezervovaně, ale své blízké zahrnuje láskou. Holandský pinč miluje děti a perfektně vychází i s ostatními zvířaty.

Péče

 

Péče o holandského pinče je bez zvláštních nároků.