21.09.07 Plemena

Hovawart

Historie

 

První zmínky o plemeni hovawart se objevují již ve středověku, okolo roku 1280. Další zmínky o

tomto plemeni jsou z 13. a 14. století. Na konci minulého století už však nikdo nedokázal říct, jak původně vypadal. Částečně je ale jeho historie, stejně tak jako plemen podílejících se na jeho vzniku, zahalena rouškou tajemství.Za znovutvůrce je všeobecně považován Kurt F. König, i když v přípravné fázi spolupracoval se svým otcem Bertramem Königem. A právě on zachytil na fotografiích z počátku minulého století psy typem velmi připomínající dnešního hovawarta. Hovawart byl oblíben jak u domkářů, tak i německých aristokratů. Pojmenování plemene se překládá jako „stráž domu“. Plemeno prošlo celkem třemi sériemi své rekonstrukce a to do roku 1914, od roku 1918 a od roku 1952. V roce 1984 byla zejména z důvodu jednoduššího řízení chovu a toku informací založena Internationale Hovawart Föderation IHF (Mezinárodní federace hovawartů). V bývalé ČSFR byl první vrh štěňat zapsán dne 10. 3. 1986 v chovatelské stanici „Z Páralovy zahrady“ pana ing. Luďka Nováka. Samostatný klub majitelů a chovatelů plemene hovawart byl založen po tříletém úsilí dne 31. 3. 1990. V dnešní době se plemeno úspěšně rozvíjí v Německu i ve Velké Británii a v roce 1990 se objevilo i ve Východní Evropě. Do dneška bylo odchováno přes 4 500 jedinců, ročně se počty zvyšují o cca 500, v klubu je organizováno přibližně 700 členů z ČR i zahraničí.

Povaha a využití 

Hovawart je velice vyrovnaný, věrný přítel a průvodce člověka, avšak citlivý na zacházení.Ve svém území je výborný hlídač, a to i bez jakéhokoliv výcviku, ostražitě reaguje na cokoliv podezřelého.  Je ochoten nekompromisně zasáhnout, ale situaci předem „vyhodnocuje“. Zbytečně neštěká, cizích lidí si za přítomnosti svého pána ve svém teritoriu nevšímá. K cizím lidem se mimo své teritorium chová s odstupem, nedůvěřivě, ovšem v žádném případě je nenapadá! Ba naopak lze konstatovat, že jeho práh dráždivosti je poněkud výše, jako by si byl vědom své síly, kterou však nikdy nezneužívá. To vypadá jako by byl vždy \\\\\\\\\\\\\\\"nad věcí\\\\\\\\\\\\\\\". Je mimořádně vázaný na rodinu, a proto je dobré, aby měl trvalý kontakt se členy rodiny. Rodinu považuje za svou „smečku“, a proto ji hlídá a ochraňuje. Cennou vlastností hovawartů je jejich snadná ovladatelnost i přes velký temperament. Hovawarta ocení především lidé, kteří chtějí hlídacího psa, avšak nemají dostatečné zkušenosti s výcvikem.  Je dobré navázat s ním spíše \\\\\\\\\\\\\\\"rovnoprávně\\\\\\\\\\\\\\\" partnerský vztah, na jehož základě ochotně, rád a trvale respektuje své postavení i veškeré požadavky. Negativně však reaguje na hrubé a násilné zacházení. Je to psí aristokrat. Usilováním o pracovní výkonnost se podařilo vytvořit psa, který je snadno cvičitelný, má vynikající paměť, je značně pohyblivý a vytrvalý. Hodí se pro mimořádně vyvinuté vlohy k pachovým pracím, je vhodný do služby (ať už policejní nebo záchranářské). Specifický přístup je však nutno volit k výcviku obrany.

Shrnutí: výborný hlídač, ale i vynikající společník, příjemný domácí pes a průvodce. Jeho majestátní vzhled i povaha, dlouhá krásná srst, temperament se snadnou ovladatelností uspokojí i velmi náročného člověka s vysoce vyvinutým estetickým smyslem.

 

Vzhled

Hovawart je silný, středně velký pes poněkud prodlouženého rámce, dlouhosrstý, využívaný jako pracovní plemeno. Pohlavní dimorfismus je velice výrazný, zejména ve tvaru hlavy a ve stavbě těla.

Poměry: Délka těla by měla dosahovat nejméně 110 až 115% výšky v kohoutku.

Hlava:Nosní můstek je rovný a paralelní s rovinou temene hlavy. Tlama a lebka jsou přibližně stejné délky. Kůže na hlavě všude těsně přiléhá.

Srst: Dlouhá srst se silnými chlupy, mírně zvlněná a těsně přiléhající. Podsada není příliš vyvinutá. Srst je delší na hrudníku, břichu, zadní části hrudních i pánevních končetin (kalhoty) a na ocase. Krátká srst je na hlavě a na předních stranách obou párů končetin. Srst je hustá a uzavřená.

Barvy srsti: černá, zlatočerná, plavá

Výška: psi od 63 do 70 cm, fenky od 58 do 65 cm

 

Péče

Zásady výživy jsou stejné jako u ostatních velkých psů.

Nevyžaduje speciální péči, vhodné je jeho celoroční držení venku.

Jeho dlouhá a krásná srst může vzbuzovat obavy z přílišné péče, ale není tomu tak. Jeho srst je někdy označována jako „vlčí“. Avšak základní pravidla péče jsou nutností.