21.08.13 Život se psem

Hra: Poznej hračku!

Jak rozvíjet psí inteligenci a zároveň si užít trochu zábavy? Zkuste tuto jednoduchou hru, možná budete překvapeni, jak je váš čtyřnohý miláček chápavý.

Cvičení se skládá ze série různých úkonů. Časem jej můžete ještě různě obměňovat, čímž dosáhnete působivých výsledků.

Jak na věc?

Držte hračku psovi přímo před čumáčkem, třeba tenisák. V okamžiku, kdy se míčku čenichem dotkne, odměňte ho (klik a pamlsek, pokud používáte k výcviku klikr). Zopakujte to několikrát po sobě. Jakmile pes tenisák uchopí do zubů, získává jackpot, což je několik chutných pamlsků najednou. Tenisák pojmenujte slovem „míček“ přesně v momentě, kdy jej drží v tlamě a poté přichází odměna. Následně položte tenisák na zem, chytrý pejsek ho určitě hned zvedne. Vyslovte hned „míček“, zatímco ho zvedá. Potom ihned klikněte a vyměňte ho za pamlsek. Toto procvičujte několik dní. V další fázi by měl pes míček přinést. Položte tenisák asi metr od sebe na zem a řekněte „míček“. Pes ho vezme do tlamy a dá vám ho, samozřejmě výměnou za kliknutí a chutnou odměnu. Stejným způsobem pak naučíte psa jména víc předmětů (plyšák, ponožka, kostička apod.). Čím víc rozeznává předmětů a dokáže si je spojit s jejich jménem, tím je hra zábavnější. V další fázi položte na zem několik různých předmětů, které pes dokáže podle názvu identifikovat. Řekněte mu, který z nich má přinést. Odměnu (klik a pamlsek) dostane jen tehdy, když vám předá správný předmět. Pokud se splete, musíte názvy cvičit intenzivněji. Později zvětšujte vzdálenost od předmětu nebo hračky schovejte. Nyní musí pes třeba cíleně najít ukrytého plyšáka.

Jinou variantou je cvičení s krabicí. Schovejte psovi jeho oblíbenou hračku, kterou zná podle názvu, do bedýnky nebo papírové krabice společně s dalšími věcmi (vařečka, dětské kostky, klíče, ručník apod.). Pak ho vyzvěte, aby svou hračku našel. Psi velmi rádi pročmuchávají obsahy krabic, takže ho to jistě bude bavit. Jakmile svou hračku najde a vytáhne, nadšeně ho pochvalte, klikněte a odměňte ho oblíbeným pamlskem.

 

Zdroj: Antje Hebel, Výcvik psa podle jeho temperamentu, Grada, 2011, www.grada.cz