29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
21.05.19 Život se psem

Hravá poklona

Úklon, kdy se pes přikrčí k zemi, přední nohy natáhne dopředu a dotkne se jimi země, zadek zároveň vystrčí nahoru, je univerzální signál „pojď si hrát“. Používají ho všichni psi nehledě na plemeno, velikost nebo věk. Vyzývají tak ke hře jak psy, tak lidi.

 

Je to jedna z nejhezčích psích pozic, kdy jde hierarchie stranou. Když se dva psi potkají poprvé, často si takhle dávají najevo dobré úmysly a pozvánku na pořádnou honičku. Dominantní psi se klidně uklánějí psům podřízeným, když si chtějí pořádně zadovádět. Někteří jedinci k tomu někdy přidají i hravý úsměv, při kterém vodorovně roztáhnou pysky, aniž by ukazovali zuby, aby to nebylo pochopeno jako projev agrese. Hry mohou někdy vypadat i hodně divoce, ale psi se snaží vždy dělat jen pohyby, které nevyjadřují hrozbu. Úklon někdy může vyjadřovat i omluvu, když například pes do druhého vrazí moc prudce a ten se ožene. Někdy i pes-samec využije tohoto gesta na začátku namlouvacího rituálu, aby získal náklonnost háravé feny. Protože se psi snaží tímto postojem vyzvat ke hře i lidi, je fajn, když na to páníček zareaguje. Společná hra s člověkem je pro kvalitní psí život velmi důležitá. A je jedno, jestli zrovna psovi házíte míčky nebo se přetahujete, hlavní je, že vás to baví.

 

Zdroj: Arden Mooreová, Jak to ten pes myslí? Vizuální průvodce „psí řečí“, Mladá fronta, 2014